17 Ocak 2019
%AM, %09 %328 %2016 %06:%May

Dersim Üniversitesi öğrencileri: Baskılar bizi yıldıramaz

Dersim Üniversitesi öğrencileri, bazı hocaların iktidardan aldıkları güçle kadın öğrencileri taciz ettiği belirtti ve artan baskılara karşı, "Baskılar bizi yıldıramaz" dedi

HABER MERKEZİ (09.05.2016) - Dersim Üniversitesi öğrencileri, bazı hocaların iktidardan aldıkları güçle kadın öğrencileri taciz ettiği belirtti ve artan baskılara karşı, "Baskılar bizi yıldıramaz" dedi.

Geçen yazdan bu yana Dersim Üniversitesi'nde 10'dan fazla öğrenci tutuklandı. Polislerin üniversiteyi kendi evleri gibi kullandığı belirten öğrenciler, "Son zamanlarda görkemli direnişleri gölgelemek halkı sindirmek amacıyla devlet eliyle sindirme, yok etme politikaları devam ediyor. Bu saldırı ve baş eğdirme politikaları kendini Dersim Üniversitesinde de göstermeye başlamıştır. Bundan 6 ay önce hiçbir gerekçe gösterilmeden davalarına gizlilik kararı verilen öğrenci arkadaşlarımız hala tutuklu bulunmakta. Aynı şekilde bir ay önce gözaltına alınıp tutuklanan 8 öğrenci arkadaşlarımızın davasında hala bir gelişme yok. Bununla beraber AKP'nin gözaltı ve tutuklamalarla başlattığı süreç anti-demokrat bir süreçtir" dedi.

'Kadın öğrenciler taciz ediliyor'

Yapılan uygulamaların kendilerini her yerde etkilediğini dile getiren öğrenci, "Dersim Üniversitesi'nde girişte başlatılan kart sorgulama sisteminin öğrencilere dayatılması, yoklama yönetmeliğinde yapılan değişiklik ve burada bazı hocaların öğrencilere siyasi görüşleri nedeniyle ayrımcılık göstermesi; bunu da her yerde dile getirip göstermesi gibi zorlukları yaşıyoruz. Cuma günleri okula hep akrebin gelmesi ve öğrencileri korkutması hep bu baskıların örneğidir. Rektör polisle işbirliği içinde ve öğrencilerin aleyhinde beyanlarda buluyor. Bazı akademisyenlerin de bundan cesaret alarak kadın öğrencilere tacize varan davranışlarına yol açmakta. Barış için imza atan akademisyenlere destek veren öğrenciler rektörlüğün ve hocaların tehditkâr tavırlarına maruz kalıyorlar" diye konuştu.

'Baskılar ve tutuklamalar bizi yıldıramaz'

Ek olarak rektörlüğün politikalarına değinen öğrenci son olarak şöyle dedi: "AKP hükümetinden aldıkları talimatlarla kendini var etmeye çalışan rektör ve yönetim, gerekçesiz bir şekilde afişlerimizi toplatarak üstünlük kurma amacı gütmektedir. Sivil polislerin üniversitemiz içinde rahatça gezmesi yetmezmiş gibi bir de özel hizmet sunarak gizli kameralar, aleyhte verilen bilgilerle sistemin ve sistem endeksli kurum ve kuruluşların halk gençliğine olan kinini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bizim de diyeceğimiz şu ki her türlü şeye karşı biz üniversitelerin son lafı 'baskılar ve tutuklamalar bizi yıldıramaz' olacaktır."