17 Ocak 2019
%AM, %03 %403 %2016 %08:%Haz

33 düş yolcusu için Özgür Gençlik Dergisi'yle dayanışmaya

Hiçbir düşün yarım kalmaması için Özgür Gençlik Dergisi "Kalemlerimiz Adalet İçin Buluşuyor" şiarıyla başlattıkları kampanya kapsamında tüm duyarlı kesimden 10 Haziran'a kadar dergi için yazı ve katkı bekliyor

HABER MERKEZİ (03.06.2016) - Hiçbir düşün yarım kalmaması için Özgür Gençlik Dergisi "Kalemlerimiz Adalet İçin Buluşuyor" şiarıyla başlattıkları kampanya kapsamında tüm duyarlı kesimden 10 Haziran'a kadar dergi için yazı ve katkı bekliyor. Derginin editörlerinden İlke Başak Baydar, "Dayanışma ruhunu tazelemek ve adalet mücadelesini berçimlemek amacıyla bu çağrıyı yapıyoruz. 10 Haziran'a kadar fikirlerini yazılarını, çizimlerini gönderebilirler. Hedefimiz 20 Haziran'da dergiyi çıkarmaktır" dedi.

Yüreklerinin sol yanını Kobané'nin karşı kıyısında Suruç'ta bırakan Özgür Gençlik Dergisi çalışanları, Suruç katliamının 1'inci yılında dayanışma kampanyası başlattı. Suruç katliamında editörlerini ve yazarlarını kaybeden Özgür Gençlik Dergisi, katliamın hemen ardından dergi için dayanışma kampanya başlatarak, elde edilen gelirle yaralıların tedavisini karşılaşmıştı. Şimdi ise Suruç katliamının birinci yıl dönümünde Özgür Gençlik, "Kalemlerimiz Adalet İçin Buluşuyor" şiarıyla başlattıkları kampanya kapsamında 10 Haziran'a kadar tüm duyarlı kesimden dergi için yazı ve katkı bekliyor. 

'Dergiyi tüm mücadele alanlarında görebiliriz'

Özgür Gençlik Dergisi editörlerinden İlke Başak Baydar, "1995'den beri Özgür Gençlik Dergisi'nin yayın hayatını devam ettirdiğini söyleyerek, "Daha öncesinde Özgür Gençlik, politik mücadele mevziisi olarak varlığını sürdürüyordu. 2004 yılında SGD'nin kurulmasıyla birlikte bir propaganda aracı olarak mücadeleye devam ediyor" dedi. Derginin sadece gençliğin mücadelesiyle kendini sınırlamadığını söyleyen İlke, "Cumartesi Anneleri ve birçok adalet mücadelesinde, işçi mücadelesine, Özgür Gençlik dergisini görebiliriz. Roboski'de onları görebiliriz" dedi.

Katliamın ardından başlayan dayanışma devam ediyor

Suruç katliamının 1'inci yılında dergi olarak özel sayı çıkaracaklarını belirten İlke, "Katliam sırasında, dergi çalışanları da hedef alındı. Daha sonra haklarında soruşturma açıldı, canlı bomba olarak hedef gösterilen editörlerimiz oldu. Bu süreç içinde halklar bakımından adalet mücadelesinde önemli bir mevzi olan Suruç'un öne çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz" diye ifade etti. İlke, "Suruç katliamında yaralıydık ve halklarımıza çağrı yaparak bu dergiyi birlikte çıkartalım dedik. Bu çağrı sonucunda yüzlerce yazı geldi insanlar destek oldu. Çizim, çeviri yapan insanlarla temasta bulunduk. Kolektif bir emekle çıkarmıştık" diyerek katliamın ardından gösterilen dayanışmayı anlattı. Dayanışmayla çıkan derginin tüm gelirinin, Suruç yaralılarının tedavisinde kullandıklarını anlatan İlke, daha sonrasında dayanışmanın devam ettiğini ifade etti.

'Yüreği adaletten olan herkesle buluşalım'

Dayanışma ile yaralılarını sardıklarını söyleyen İlke, "SGDF'nin Suruç için başlattığı kampanya kapsamında bizde Suruç için adalet temasıyla dergimizi çıkaracağız. Bunun içinde 'Kalemlerimiz adalet için buluşuyor' çağrısını yaptık. Bu çağrıda bu topraklarda 1915' soykırımı Kürtlerin mücadelesinde uğradığı katliam süreçlerinde Hrant'ın, Tahir Elçi'nin özgürlük mücadelesine, kadın trans, işçilerin mücadelelerini bütün bu mücadeleleri dergimizde bulundurmak istedik. Bugün yüreği adaletten yana olan tüm kesimleri bizim dergimizle buluşmalarını istiyoruz" dedi.

'Çağrımız adalet mücadelesini büyütmek içindir'

Çağrı kapsamında sanatçılarla, akademisyenler, Roboski katliamının tanıkları, Hrant Dink'in çalıştığı Agos gazetesiyle, Özgecan Aslan'ın avukatlarıyla görüştüklerini ifade eden İlke, "Suruç katliamında ölümsüzleşen bütün gençler için burada birleşmek istiyoruz. Bizimle birlikte dayanışmak isteyen insanlara bir kez daha çağrı yapıyoruz" dedi. Dayanışma ruhunu tazelemek ve adalet mücadelesini büyütmek amacıyla bu çağrıyı yaptıklarını belirten İlke, "Herkese çağrımızdır 10 Haziran'a kadar fikirlerini yazılarını, çizimlerini gönderebilirler. Hedefimiz 20 Haziran'da dergiyi çıkarmaktır" dedi.

Derginin gelirinin ise Suruç'ta yaralanan ve tedavisinin devam eden Güneş Erzurumluoğlu ve Suruç şehitleri için oluşturacak ortak anıt mezar için kullanacaklarını ifade eden İlke, dergiye "Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir." adresinden ulaşılabileceğini kaydetti.

JINHA