23 Ocak 2019
%AM, %08 %487 %2016 %10:%Haz

Gençlik örgütleri: Gençlik Suruç için adalet istiyor!

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) bir süre önce "Suruç için adalet herkes için adalet" kampanyası başlattığını duyurmuştu. Gençlik örgütlerinden kampanyaya destek geldi

HABER MERKEZİ (08.06.2016) - Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) bir süre önce "Suruç için adalet herkes için adalet" kampanyası başlattığını duyurmuştu. Gençlik örgütlerinden kampanyaya destek geldi.

Bugün Makine Mühendisleri Odası'nda yapılan basın toplantısına Anarşist Gençlik, Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç), Devrimci Yolda Devrimci Gençlik, DirenÜniversite, Emek Gençliği, Emekçi Hareket Partisi Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi, Kaldıraç’tan öğrenciler, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Üniversite Meclisi, Öğrenci Dayanışması, Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen), Öğrenci Kolektifleri, Özgürlükçü Gençlik Derneği, Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) temsilcileri katıldı.

Gençlik örgütleri adına yapılan açıklamayı okuyan Fulya Dağlı, "Suruç katliamı, Saray darbesinin de tarihidir" dedi ve katliamın ardından yaşananlara dikkat çekti. Suruç'ta gençliğin özel olarak AKP/Saray iktidarı ve tetikçisi IŞİD tarafından hedef alındığına dikkat çeken Dağlı, "Tıpkı 16 Mart 1978'de gerçekleşen Beyazıt katliamı gibi, tıpkı Bahçelievler katliamı gibi Suruç katliamı da gençliği teslim almak, genliğe diz çöktürmek için organize edilmiştir" dedi.

Kampanyanın talepleri ise şu şekilde sıralandı; "Suruç katliam dosyası üzerindeki gizlilik kararı kaldırılsın. Suruç katliamının sorumluları yargılansın. Suruç katliamının belgeleri açıklansın. Amed, Suruç, Ankara katliamlarının ilişkisi açıklansın."