18 Ocak 2019
%AM, %18 %493 %2016 %10:%Haz

Gençlik örgütleri katliamlarda yaşamını yitirenleri andı

"Suruç için adalet, herkes için adalet" kampanyası kapsamında bir araya gelen gençlik örgütleri 10 Ekim Barış Mitingi öncesi gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenleri Ankara Garı önünde andı
HABER MERKEZİ (18-06-2016)-
Suruç İnisiyatifi, Ankara ve Suruç katliamlarında hayatını kaybedenler için adalet talebiyle Ankara Tren Garı'nda anma etkinliği düzenledi. "Suruç için adalet herkes için adalet", "10 Ekim Ankara Gar katliamı için adalet" pankartlarının açıldığı anmada hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı. Sık sık "Barış şehitleri ölümsüdür", "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı. Katliamın olduğu yere hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazıldığı kağıtlar ve kırmızı karanfiller bırakıldı. Etkinliğe, 10 Ekim Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, Sosyalist Geçlik Derneği Federasyonu (SGDF), Ankara Anarşi İnisiyatifi ve çeşitli gençlik örgütleri katıldı. İnisiyatif adına konuşan Ankara Anarşi İnisiyatifi üyesi Onur Koçer, Suruç'tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizîr, Sûr, Nisêbîn ve Kürdistan'ın birçok il ve ilçesinde yüzlerce insanın katledildiğini hatırlatarak, "Kentlerimiz yerle bir edildi. Katiller, Paris, Brüksel ve son olarak Orlando'ya kadar halklara büyük acılar yaşattılar" dedi.

'Katiller aynı'

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, istihbarat örgütü, Urfa Valiliği, Urfa Emniyet Müdürlüğü ve Suru. Kaymakamlığı'nın yapılan katliamdan haberdar olduğunu söyleyen Koçer, "Ve yine ortaya çıkan belgeler gösteriyorki dün 33 düş yolcusunu Amara'da katledenlerle Ankara 10 Ekim'de 101 barış güvercinimizi katledenler birdir" diye konuştu.

'Suruç için adalet, herkes için adalet'

Suruç katliamı aydınlatılmış olsaydı Ankara katliamının yaşanmayacağını söyleyen Koçer, "Dava dosyalarında süren gizlilik kararı ise bugün yeni katliamların habercisi olmaya devam ediyor. Bu yüzden Duruç katliamı ve 10 Ekim Gar katliamları karatılmak isteniyor, sorumlular yargılanmıyor, dava dosyasında en ufak bir adım dahi atılmıyor, belgeler saklanıyor. Bu yüzden 'Suruç için Adalet, Herkes için Adalet- Berkin için adalet istiyoruz. Ve Suruç'a adalet gelirse, 10 Ekim Ankara katliamına, Ethem'e ve onlarcasına daha asalet gelecek çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sesimizi birleştiriyoruz" ifadesinde bulundu.

'Amed-Suruç-Ankara katliamlarının ilişkisi açıklasın'

Kampanyanın taleplerinin bütün gençlik örgütlerinin ortak talebi olduğunu dile getiren Koçer, talepleri, "Suruç katliamı dosyasındaki gizlilik kararı kaldırılsın. Katliamın sorumları yargılansın. Katliamın belgeleri açıklasın. Amed-Suruç-Ankara katliamlarının ilişkisi açıklasın" şeklinde sıraladı.

SDGF başkanı Özgen Sadet ise "Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Bu katliamların hesabını sorgulayacağız" dedi. Öğrenci Kolektifi Üyesi Tankut Sertaş da ortak mücadelenin başarıya ulaşacağını söyledi.