23 Ocak 2019
%AM, %19 %392 %2016 %08:%Tem

SGDF: 20 Temmuz'da düşyolcularının düşlerini tamamlamaya çağırıyoruz

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 20 Temmuz 2015'de Suruç'ta yaşanan saldırının 1'nci yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı ve "Herkesi 20 Temmuz'da meydanlara, sokaklara, katillerden hesap sormaya ve düşyolcularının düşlerini tamamlamaya çağırıyoruz" dedi

HABER MERKEZİ (19.07.2016) - Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 20 Temmuz 2015'de Suruç'ta yaşanan saldırının 1'nci yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı ve "Herkesi 20 Temmuz'da meydanlara, sokaklara, katillerden hesap sormaya ve düşyolcularının düşlerini tamamlamaya çağırıyoruz" dedi. 

20 Temmuz 2015'de Suruç'ta Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik bombalı saldırı düzenlenmiş ve 33 kişi katledilmişti. SGDF yaptığı açıklamada, "Suruç Katliamı'nın üzerinden bir yıl geçmiş bulunuyor. Onlar Kobanê'nin hawar çığlığına yanıt olmak için yollara düştüler. Gezi'nin çocukları, Kobanê'ye gidiyor diyerek umudu sırt çantalarına koydular. Ve direnişin kentini yeniden inşa etmek için düşler kurarken Suruç'ta 20 Temmuz sabahı AKP-IŞİD işbirliği ile katledildiler" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada ayrıca şunlar dile getirildi; "Ayrıca Suruç'tan bugüne gerçekleşen bütün katliamlarda görülmüştür ki başta Suruç katliamı olmak üzere bütün katliamlar devlet eliyle örgütlenmiş, ve bütün devlet kurumlarının çok öncesinden haberdar olduğu katliamlardır. Suruç Katliamı'nda ise Suruç Kaymakamı, Suruç Valisi, Suruç Emniyeti, istihbarat örgütleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı bu katliamın birinci dereceden sorumluları ve düzenleyicileri arasındadır.

Bizler SGDF olarak Suruç katliamının birinci yıl dönümünde adalet isteyen herkesi meydanlara çağırıyoruz. Katillerden hesap sormak için, faşizme karşı omuz omuza direnmek için, Suruç'a ve herkese adalet istemek için sokaklarda olacağız.

Suruç'ta 33 düş yolcusunu katledenler, bu coğrafyada eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele eden herkese saldırmışlardır. Bu katliamın hedefinde yalnızca sosyalist gençler değil bir bütün olarak devrimci gençlik hareketi vardır. Bu yüzden katillerden hesabı da başta gençlik olmak üzere eşitlik,özgürlük ve barış için mücadele edenler hep birlikte soracaklardır.

20 Temmuz günü, katliamın yıl dönümünde, katliam saati olan 11.50'de Amara Kültür Merkezinde olacağız. Yine katliam saaati olan 11.50'de düş yolcularının mezarları başında anmalar gerçekleştireceğiz. 20 Temmuz akşamında ise bütün kentlerin meydanlarında düş yolcularını anacağız. Herkesi bir kez daha 20 Temmuz'da meydanlara, sokaklara, katillerden hesap sormaya ve düşyolcularının düşlerini tamamlamaya çağırıyoruz."

Programın belli olan eylem yerleri şu şekilde: 

"İstanbul: 19.00/ Rıhtım- Kadıköy
Mersin: 18.00/Özgür Çocuk Parkı
Adana: 17.30/ İnönü Parkı
Amed: 18.00/AZC Plaza
Eskişehir: 18.30/ Cemevi"