16 Şubat 2019
%AM, %13 %364 %2017 %07:%Ara

‘PKK’nin çağrı merkezi’ haberi yalan çıktı

6 Aralık’ta “Silopi’de PKK’nın çağrı merkezi çökertildi” başlığı ile servis edilen haberin "bayat ve gerçeği yansıtmayan haber" olduğu ortaya çıktı

HABER MERKEZİ (13.12.2017) - 6 Aralık’ta “Silopi’de PKK’nın çağrı merkezi çökertildi” başlığı ile servis edilen haberin "bayat ve gerçeği yansıtmayan haber" olduğu ortaya çıktı. 4 ay önce gerçekleşen baskınla ilgili 3 kişiye "yasadışı çağrı merkezi açmak" gerekçesiyle 20'şer bin TL para cezası verilerek dosya kapandı.

İhlas Haber Ajansı (İHA), Anadolu Ajansı (AA) ve Doğan Haber Ajansı (DHA) başta olmak üzere birçok medya organında 6 Aralık tarihinde “Şırnak Silopi’de terör örgütü PKK’nın çağrı merkezi çökertildi” başlığı ile kamuoyuna servis edilen haberdeki kimi bilgilerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Aynı kalemden çıktığı görülen söz konusu haberlerde, jandarma ekiplerinin 4 ay takip altına aldıkları kentin Cumhuriyet mahallesinde bulunan İpekyolu üzerindeki bir işyerine düzenledikleri baskında çok sayıda sim kartı, sinyal verici modem ve haberleşmede kullanılan bir takım araçlar bulunduğu bilgileri verilerek, sözkonusu işyerinin PKK’nin çağrı merkezi olarak kullanıldığı iddia edilmişti.

Haberlerde yine Türkiye’de ilk defa ele geçirilen bu teçhizatlarla, örgüt mensuplarının Kandil’de bulunan kamplardaki örgüt mensuplarıyla yasa dışı iletişim sağladığı ve bu sistem üzerinden yapılacak eylemleri planladıkları da iddia edilerek, 2 kişinin gözaltına alındığına yer verilmişti.

Bu içerikle yapılan haberlere rağmen, baskında gözaltına alındığı belirtilen 2 kişinin akıbetine dair tek satır haber geçilmedi.

Olay 4 ay önce yaşanmış

Olaya ilişkin yapılan araştırmada ise, yeni olmuş gibi sunulan sözkonusu olayın 4 ay önce yaşandığı ve ileri sürülen birçok bilginin gerçeği yansıtmadığı sonucuna ulaşıldı. 

Edinilen bilgilere göre, bu yılın Ağustos ayı ortalarında çok sayıda asker, İpekyolu üzerinde bulunan ve camları siyah bant ile kaplı bir küçük işyerine baskın düzenledi. Baskın sırasında kimsenin bulunmadığı işyerinde çok sayıda sim kartı, sinyal verici modem ve haberleşmede kullanılan bir takım araçlar bulundu. Sürdürülen tahkikatta işyerinde nöbet tutan kişi ile mülk sahibi olan bir kadın ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alındı. 

İfadeleri alınan kişiler serbest bırakıldı

Sözkonusu kişilerin yapılan sorguların iş yerinin başka kentlerde yaşayan 2 kişi tarafından kaçak olarak açıldığı öğrenilip, işyeri sahipleri ifadeye çağrıldı. Ertesi gün alınan ifadelerinin ardından serbest bırakılan 4 kişi hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından 2 işyeri sahibi ve iş yerine bakan kişi hakkında dava açıldı. 

Yasadışı çağrı merkezi açmaktan 20’şer bin tl ceza  

Geçtiğimiz günlerde sonuçlandığı öğrenilen dava sonucunda 3 kişiye “yasadışı çağrı merkezi açmak” gerekçesiyle 20’şer bin TL’den toplam 60 bin TL para cezası kesildiği kaydedildi.

Konu hakkında ulaştığımız sanık avukatları olayı teyit ederek, müvekkilleri hakkında çıkan yanlış haberlere tepki gösterdi. Kapanan bir dosyanın başka bir şekilde kamuoyunun gündemine getirildiğini kaydeden avukatlar, insanların “örgüt üyeliği” ile itham edilmesi nedeniyle üç ailenin de mağdur edildiğini belirtti.

Mezopotamya Ajansı