17 Şubat 2019
%AM, %13 %372 %2017 %07:%Ara

Cizre’de 16 kişinin cenazesi hala bulunamadı!

Cizre’de yaşanan özyönetim direnişinin ardından 2 yıl geçmesine rağmen mahsur kaldıkları bodrum katında katledilen 16 kişinin cenazesine hala ulaşılamadı

HABER MERKEZİ (13.12.2017) - Cizre’de yaşanan özyönetim direnişinin ardından 2 yıl geçmesine rağmen 16 kişinin cenazesine hala ulaşılamadı.

Cizre’de 14 Aralık 2015 ve 2 Mart 2016 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve özyönetim direnişçilerinin yanı sıra çok sayıda sivil katledilmişti. Yasakların ardından 2 yıl geçmesine rağmen 16 kişinin cenazesine hala ulaşılamadı.

Yaralı halde mahsur kaldıkları evlerin bodrum katında ambulans beklerken yakılarak öldürülen 130 kişiden 16 kişinin cenazelerine şuana kadar ulaşılamadı. Adlı Tıp Kurumuna (ATK) avukatları aracılığıyla birçok defa kan ve DNA örneği veren ailelere herhangi bir dönüş yapılmadı. 2 yıldır girişimlerini sürdüren aileler, gözyaşı dökecek bir mezar taşlarının olmasını istiyor. 

Başvurular reddediliyor

Aileler, cenazelerin inşaatı süren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) sahasında olduğunu belirtirken, alanda şimdiye kadar 3 cenaze bulundu. İnşaatın durdurulması için ailelerin yaptığı tüm hukuki başvurular reddediliyor. 

Sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitirdiği belirtilen ancak cenazeleri hala bulunamayan 16 kişinin isimleri şöyle: Feride Yıldız, Sakine Durmiş, Mardin Çelebi, Hacer Aslan, Osman Gökhan, Hüseyin Dervişi, Servet Aslan, Serdar Pişkin, İdris Susin, Ali Aslan, Cemal Pürlek, Emrah Aşkan, Osman Esmeray, Ruken Alpaslan, Mustafa Keçanlu ve Emrah Aşkın.