17 Şubat 2019
%AM, %13 %510 %2017 %11:%Ara

Berkin Elvan davası: Görüntüler kasıtlı kesilmiş

Haziran Ayaklanması sırasında polis tarafından katledilen Berkin Elvan davasının 4. duruşması bugün görüldü. Duruşma 27 Şubat 2018 tarihine ertelendi

HABER MERKEZİ (13.12.2017) - Gezi/Haziran Ayaklanmasında polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan davasının 4. duruşması bugün görüldü.

Çağlayan’da bulunan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, "Olası kasıtla öldürmek" suçundan tutuksuz yargılanan ve Van'da görevli olan sanık Polis Fatih Dalgalı katılmadı.

Görüntüler karartılıyor

Tanık beyanlarının ardından TÜBİTAK'tan gelen iyileştirilmiş görüntüler izlendi. Avukat Can Atalay, tanık beyanlarına ilişkin Berkin'in cebinden "kız kaçıran" çıkmasının davanın esasına ilişkin bir bilgi olmadığını söyledi. Görüntüleri mahkeme heyetine izleten Atalay, "Emin Yıldız ve Fatih (Dalgalı). Yüzleri son derece açık, herhangi bir iyileştirmeye gerek yok. TÜBİTAK tarafından iyileştirildiği söylenen görüntüler daha kötü. Kolu sargılı olan kişinin yüzü net görülüyor; Fatih" dedi.

Av. Atalay, yine görüntülerde Kadir Hambaloğlu adlı polisin net bir şekilde görüldüğünü, Aziz Yalçınkaya isimli polisin de Fatih Dalgalı ile saldırının şiddetine dair konuştuğunun görüldüğünü anlattı. Atalay, "Fatih ve Emin çok yakınlar, birbirlerini tanımama imkanı yok. Orijinal ham görüntüsü ile TÜBİTAK'ın ham görüntü dediğinin arasında 4 dakika var. TÜBİTAK özellikle bu bölümü almayarak, bakın simalar görünüyor, Fatih (Dalgalı) zaman zaman maskeyi çıkarıyor. Bu görüntülerin incelenmesi ve tespiti gerekiyor. TÜBİTAK'ın gönderdiği görüntüler karartılıyor. Sanık Celal Büyük ile ilgili vereceğiniz kararı merak ediyoruz" diye konuştu.

Ateşleme anı kesilmiş

Avukat Çiğdem Akkılıç da, görüntülerde oynama yapıldığını, görünmeyen yazıların okunur hale getirildiğini, gece olan fotoğrafların gündüz gibi gösterildiğini kaydetti. Akkılıç, TÜBİTAK'ın görüntülerde iyileştirme yapmadığını, Berkin'in vurulduğu anın bulanık olduğunu belirterek, "Silah ateşlenmesi söz konusu ama TÜBİTAK buna yer vermemiş, bu görüntünün kasıtlı kesildiğini düşünüyoruz" dedi.

Avukat Akkılıç, Berkin'in vurulduğu 18. saniye ile son atışın yapıldığı 36. saniye arasında 5 atış daha yapıldığını belirtti. Berkin'in vurulmasından sonra ilk yardımın ve hastaneye götürülmesinin engellediğini kaydeden Akkılıç, Berkin'in öldürülmesinde siyasi sorumlular bir yana hastaneye götürülmesini engelleyen ve yardım etmek isteyenlere de ateş açan polislerin de sorumlu olduğunu vurguladı. Akkılıç, olay yerinde olan, polisleri teşhis edebilecek 3 tanığın dinlenmesini istedi.

Duruşma 27 Şubat 2018 tarihine ertelendi.