16 Şubat 2019
%AM, %14 %417 %2017 %09:%Ara

Ferhat Tunç: Kime şehit denileceğini mahkeme belirleyemez

Ferhat Tunç’un “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davada Tunç, "Kime şehit denilip denilmeyeceğini mahkeme kararları belirleyecek değildir” dedi

HABER MERKEZİ (14.12.2017) - Ferhat Tunç’un “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davada Tunç, "Kime şehit denilip denilmeyeceğini mahkeme kararları belirleyecek değildir” dedi.

Kobanê eylemleri sırasında yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanatçı Ferhat Tunç hakim karşısına çıktı.

Ben vicdanımla hareket ettim

Tunç yaptığı savunmada, "Demokrasiye inanıyorum. Ülkemizin bir Kürt sorunu var. Orta yerde duran bir realitedir. Kürt sorununun bu ülkede bir realite olduğu gerçeği çözüm süreciyle de onaylanmıştır" dedi. 

"IŞİD'in kadınları kaçırıp pazarlarda satması, insanların başlarını koyunlar gibi kesen bir örgüte karşı kim sustu ki ben susayım. YPG-YPJ'den başka bu örgüte karşı mücadele eden başka yapı vardı da ben mi görmedim. Ben vicdanımla hareket ettim" diyen Tunç, "Kime şehit denilip denilmeyeceğini mahkeme kararları belirleyecek değildir" şeklinde konuştu.

Mahkeme, savcılığın talebi üzerine duruşmayı 27 Mart 2018'e erteledi.