16 Şubat 2019
%AM, %14 %423 %2017 %09:%Ara

Osmaniye’de tutsaklar açlık grevine başlıyor

Osmaniye T2 Hapishanesinde kalan tutsakların, Pazartesi gününden itibaren süresiz-dönüşümlü açlık grevine başlayacakları belirtildi

HABER MERKEZİ (14.12.2017) - OHAL’le birlikte hapishanelerde artan hak gasplarına ve baskılara karşı tutsakların başlattıkları açlık grevleri yayılıyor. Bu kez Osmaniye T2 Hapishanesinde kalan tutsakların, Pazartesi gününden itibaren süresiz-dönüşümlü açlık grevine başlayacakları belirtildi. 

Osmaniye T2 Hapishanesinde kalan tutsaklar son dönemde yoğun hak ihlalleri ve baskılara karşı açlık grevine başlayacaklarını ifade etti.

Yeni yönetimle baskılar arttı

Hapishanede tutuklu bulunan Abdullah Topaloğlu'nun dün görüşüne giden annesi Naile Topaloğlu, oğlunun yeni gelen yönetimle birlikte hapishanedeki baskıların arttığını aktardığını anlattı.

Yaptıkları görüşmede oğlunun, hapishanedeki spor aktivelerinin kaldırıldığını, yemeklerin yenilmeyecek kadar kötü çıktığını, havalandırmaların üstünün tel örgülerle kapatıldığını ve yine ellerindeki radyo ve kitaplara el konulduğunu belirttiğini aktaran anne Topaloğlu, yine hapishaneye tedavileri tamamlanmadan getirilen yaralı tutuklular olduğunu söylediğini kaydetti. Anne Topaloğlu, "Oğlum bu yaralıların nereden getirildiğini bilmediğini söyledi. Sadece kolları ve bacaklarından yaralı olan bu kişilerin tedavilerinin yapılmadığını ve vücutlarında kangren oluşma riski olduğunu aktardı" diye konuştu. 

Duyarlılık çağrısı

Anne Topaloğlu’nun verdiği bilgiye göre, hapishanedeki tutuklular bu baskı ve uygulamalara karşı Pazartesi gününden itibaren süresiz-dönüşümlü açlık grevine başlayacak.

Tutukluların hapishanenin şartları düzelene kadar da açlık grevine devam edeceklerini aktardığını belirten anne Topaloğlu, tutukluların insan hakları savunucularına ve kamuoyuna çağrıda bulunarak, hapishanedeki uygulamalara ses çıkarılmasını istediğini kaydetti.