16 Şubat 2019
%PM, %17 %608 %2018 %13:%Ağu

Nubar Ozanyan Rojava’da askeri törenle anıldı

14 Ağustos 2017 yılında ölümsüzleşen TKP/ML-TİKKO komutanlarından Nubar Ozanyan Rojavada düzenlenen askeri törenle anıldı. Yapılan törene bir çok devrimci ve komünist örgüt katılarak konuşmalar gerçekleştirdiler

HABER MERKEZİ(17.08.2018)-14 Ağustos 2017 yılında ölümsüzleşen Nubar Ozanyan(Orhan Bakırcıyan) için Rojava’da askeri tören düzenlendi. TKP/ML-TİKKO Karargâhında düzenlenen törene YPG, MLKP, TKEP/L, MKP, DKP-BÖG, THKP/C-MLSPB, RUIS ve Anarşistlerden oluşan savaşçılar ile yerel sivil yönetimlerden temsilciler katıldı.

Gerçekleşen askeri törenin ardından yapılan konuşmalarda Orhan Bakırcıyan’ın mücadelesinden bazı kesitler, yaşamı, komutanlığı anlatıldı. TKP/ML-TİKKO adına konuşmasını yapan Cemil Amed: “Bugün zamana ve mekana sığdırılamayan devrimcilerin anısı için buradayız. Onların mücadelesi on dakikalık bir konuşmaya, dört tahtaya çakılı bir tabuta sığdırılamaz.Onlar fikirleriyle ne zamana ne mekana sığdırılamayacak kadar büyük bir davanın insanı oldular. Nubar yoldaş, mülksüz, vatansız bir devrimciliğin neferi oldu. Filistin’den Ermenis’ta, Bakur’dan Rojava’ya bütün ülkeler vatanı oldu. Bütün halklar onun kardeş halkı oldu. Tüm yaşamını, tüm zamanını, tüm anını devrim için harcadı. O Filistin’de Abuhal iken Hayastan’da Nubar Ozanyan’ken ülkede bir mardagerdi. Ve tıpkı Kemal Pir, tıpkı Ulaş Bayraktaroğlu, tıpkı bütün enternasyonalist şehitler gibi onun anısı önünde eğiliyoruz. Keza 11 Ağustos’da Dersim topraklarında şehit düşen Atakan Mahir arkadaşı saygıyla anıyoruz..Keza Ezide halkının değerli komutanı Zeki Şengal’de çeteler tarafından katledildi onun önünde de saygıyla eğiliyoruz. Kahrolsun Faşizm, Kahrolsun Emperyalizm. Şehit Namirin, Şehit Namirin” dedi.

DKP-BÖG adına konuşmasını yapan Aynur Ada: Devrimciler savaştıkları gibi yaşarlar, yaşadıkları gibi savaşırlar. Bizim Orhan yoldaşı Filistin’de, Ermenistan’da tanıma imkânımız olmadı. Fakat bugün beraber yaşadığımız, beraber savaştığımız için gurur içerisindeyiz. Biz Orhan yoldaşı Rakka’da yoldaşına kalkan olurken tanıdık. Savaş büyük, savaş ağır. Dün Rasih Komutan’ın töreninde Baran Dersim yoldaşımızı anıyorduk. Bugün Nubar yoldaşın töreninde Atakan Mahir’i anıyoruz. Derik’te, Kobane’de, İstanbul’da, Ankara’da yanyana yatan binlerce ölümsüzümüze söz olsun ki; Delal Amed’lere, Mercan’lara, Şahin’lere, Alişer’lere, Ulaş’lara, Mehmet’lere, Orhan’lara sözümüz olsun ki mutlaka kazanacağız!  Zafere olan inancımız tamdır. Orhan Bakırcıyan ve Atakan Mahir başta olmak üzere tüm devrim şehitlerimizin anısı önünde saygıyla" eğildiklerini vurguldı.

TKEP-L adına yapılan konuşmada: “Orhan yoldaş yılları bulan, ama yaşadığı günde devrimi yaşatan pratiğiyle bize hep örnek olacak Orhan Yoldaş bugünün gereğinden kaçınmayarak yarına koşan devrimci yaşantısıyla anılacak. Devrimci anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!”  denildi.

MLKP adına yapılan konuşmada: “Siz rahat uyuyun yoldaşlar, bize bıraktığınız kızıl bayrak zafere kadar ellerimizde dalgalanacaktır. Atakan yoldaşı, Zeki Şengal yoldaşı, Nubar yoldaşı ve 6 Partizanı saygıyla anıyoruz! Şehit namirin!” denildi.

MKP adına yapılan konuşmada ise; "Yaşamı, duruşu, mücadeledeki kararlılık ve ısrarıyla, halklara duyduğu derin sevgisiyle, yoldaşlarına bağlılığıyla, öğrenmeye ve öğretmeye olan açlığıyla, bitmez-tükenmez enerjisiyle, mütevazılığiyle, ama en önemlisi de yoldaşlığıyla- yoldaşlık sıcaklığıyla parıldayan bir devrimci olarak Nubar OZANYAN yoldaşı saygıyla anıyoruz. Militan devrimci olarak cesareti, devrimci bilinci her zaman örnek alınmayı hak edecek, biz ardıllarına yol gösterecektir.Devrim mücadelesi, her an her yerde olan, halkına-devrime kopmaz bağlarla bağlı bilinçli, kararlı, küçük-büyük demeden her göreve sahip çıkan, sürekli kendini yenileyen ve devrimcileştiren, öz disiplini yaşam felsefesi haline getirmiş Nubar OZANYAN gibi militan devrimcilere ihtiyaç duymaktadır.....Nubar OZANYAN yoldaş, yaşamıyla-duruşuyla-cesaretiyle devrimcilik yapmak isteyenlere bir miras bırakmıştır. Bu miras, devrim mücadelesinde yer almak isteyenlerin başvuracağı paha biçilmez başucu kitabıdır. “Kudretli olalım, cüret edelim, daha ileri çıkalım” bilincini yaşamının her gözeneğinde sergileyen Nubar yoldaşın ardıllarına bıraktığı miras'"ı rehber edinecekleri vurgulanarak devamla,."Ölümsüzlüğünün 1.yılında Nubar yoldaşı andığımız bu günlerde Dersim-Pülümür’de siper yoldaşımız, Dağ Kartalı Atakan Mahir(İbrahim Çoban) ve yoldaşlarını faşist diktatörlüğün azgın saldırılarında yitirdik. Kürt halkının yiğit evladı, komutanı, mücadelenin coşku ve heyecanını hiç yitirmeyen siper yoldaşımız Atakan yoldaşı ve tüm yitirdiklerimizi minnetle ve yoldaş sıcaklığıyla anıyoruz" dendi.

Tören; RUIS, YPG ve Anarşist savaşçıların sözleri ile devam etti. Konuşmaların ardından askeri tören katılımcıların alkışları ve Şehit Namirin sloganları ile son buldu.