16 Şubat 2019
%AM, %30 %397 %2018 %08:%Ağu

Mehmet Ali Kasırga Askeri törenle anıldı

DKP/BÖG Rojava Karargâhında Pülümür'de ölümsüzleşen Barış Mustafa Kalafat(Mehmet Ali Kasırga) için askeri tören düzenlendi

HABER MERKEZİ(30.08.2018)-11 Ağustos tarihinde Dersim/Pülümür’de Atakan Mahir ve yoldaşlarıyla birlikte ölümsüzleşen Mehmet Ali Kasırga için DKP-BÖG Karargâhında askeri tören düzenlendi. Yapılan askeri törene TKEP/L, TKP-ML/TİKKO, MLKP, MKP, THKP-C/MLSPB, YPG, Şehit Aileleri Derneği ve Aşuri Halk Meclisi üyeleri katıldı.

Ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşunun ardından ilk olarak DKP adına konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada; "Mehmet Ali yoldaşımız Türkiye devrim mücadelesinde, genç yaşında ezilen bir halkın temsilcisi olduğu bilinciyle gençlik mücadelesinin bir öncü gücü olduğunun bilinciyle ve kurtuluşunun faşizmin kurumsallaşmasının yıkılmasının ve geri püskürtülmesinin yolunun Türkiye’de bir kopuş gerçekleştirmek ve Kürt Özgürlük Hareketi ile birlikte ve diğer sosyalist ve devrimci güçlerle birlikte birleşik bir devrimin inşası için 2015 yılında parti saflarımıza katılmıştır" denilerek ".... Kendisi ezilen Çerkes halkının bir temsilcisi ve genç yaşında devrimci mücadelede öncü bir arkadaşımızdı. Rolünü DKP safları ile birleştirmiş ve DKP’nin kurucu delegeleri arasına girmiştir. Yoldaşlar, Mehmet Ali yoldaşımız  partimizin şu an ülkenin içinde bulunduğu durum tespiti ile bile faşizmin kurumsallaşmasına karşı bir kopuş, silahlı bir mücadele etrafında Kürt Özgürlük Hareketi ve devrimci güçlerle birlikte, birleşik bir devrimin inşasının olmazsa olmaz bilinci ile birlikte parti saflarında fikirlerini belirtmiş ve bu doğrultuda savaşçı kimliği ile birlikte savaşçı görevini inşa etmek üzere Dersim dağlarında yoldaşları ile birlikte yer" aldığı belirtildi. Devamında ise: "...birleşik devrim mücadelesini bulunduğumuz her alanda, mahallede, sokakta ve Mehmet Ali yoldaşımızın gösterdiği alanda, diğer bütün dost partilerimizle birlikte, silahımızla faşizmi geriletecek bir hatta buluşmak tek çözüm yöntemidir. Bu doğrultuda Komutanımız Ş.Mehmet Ulaş Bayraktaroğlu başta olmak üzere tüm ölümsüzlere sözümüzdür: Ya Zafer Ya Zafer! Şehid Namırın!" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

TKP/ML-TİKKO adına yapılan konuşmada ise: "...Bozkırı tutuşturma mücadelesinde şehit düşen HPG komutanı Ş.Atakan Mahir yoldaşı, BÖG komutanı Ş.Mehmet Ali yoldaşı selamlıyoruz, saygıyla önlerinde eğiliyoruz. Tekrar, bu bozkırı tutuşturma mücadelesinde şehit düşen TİKKO savaşçılarını saygıyla anıyoruz..."denerek ölümsüzler selamlandı.

MLKP adına yapılan konuşmada:"Komutan Atakan Mahir ile birlikte ölümsüzleşen Mehmet Ali yoldaşı saygıyla selamlıyor ve anıyoruz. Sömürgeci faşist devlet devrimci öncülere karşı imha operasyonlarında bulunuyor. ...Bunun için peş peşe Dersim dağlarında, Kürdistan dağlarında ve Medya Savunma Alanları’nda saldırılarını gerçekleştiriyor....Atakan yoldaş, Roni Munzur yoldaş, Mehmet Ali yoldaş ve geçen yıl Ağustos ayında birleşik devrim mücadelesinin emektarları olan Alişer Deniz yoldaş, Veli yoldaş ve Ümit yoldaş bizlere birleşik mücadelenin yolunu ve yürünülmesi gereken hattı" gösterdikleri belirtilerek "... Bizlerde onların bıraktıkları devrimci mirası, birleşik mücadele geleneğini, kararlıca, inançlıca ve onlardan aldığımız cesaretle devam ettireceğiz" denildi. Konuşmanın devamında ise "... Bütün gücümüzle, bütün kuvvetimizle ve şehitlerimizden aldığımız cesaret ve güçle birleşik mücadele bayrağını yükseltmemiz, şehitlerimizin bize emanet ettiği onuru bayraklandırmamız.." gerektiği vurgulandı.

TKEP/L adına yapılan konuşmada: "....devrim uğruna ödenen bedellerle yücedir. Uğruna ödenen bedeller için yücedir. Biz, birleşik devrimin neferleri devrim uğruna çok bedel ödedik, ödemeye devam ediyoruz. Ama bu ödediğimiz bedellerin, mutlaka ama mutlaka bir karşılığı olacaktır. Dün toprağa düşen yoldaşlarımızın izinden giden ve bugün onların bayrağını yükselterek toprağa düşen Ş.Mehmet Ali yoldaşı saygıyla anıyorum. Bizlerde, bize bu yolu gösterenlerin yürüdükleri yolu sonuna kadar yürüyeceğiz. Onların varmak istedikleri hedefe mutlaka ama mutlaka varacağız." denildi.

MKP adına okunan mesajda ise:"...Devrim mücadelesi, devrime kilitlenmiş nice farklı simaları, farklı milliyetleri yan yana getirmiş, nice farklı düşünceleri ortaklaştığı hedefte birleştirmiş, nice kahramanlıklara imza attıklarına tanık olmuştur. Bunlar, siper yoldaşlığını en yalın biçimde yaşayanlarımız olarak tarihimizin altın sayfalarında yerlerini almışlardır. Mehmet Ali yoldaşta, siper yoldaşı Atakan MAHİR ve diğer Pülümür şehitleriyle tarihimizin altın " sayfalarında oldukları belirtilen mesajın devamında "....11 Ağustos böylesi bir siper yoldaşlığına tanık olmuştur. DKP-BÖG savaşçısı Mehmet ALİ ile PKK militanı Atakan MAHİR ve yoldaşları faşist Türk devletine karşı Pülümür’de omuz omuza, aynı siperde gözlerini kırpmaksızın kahramanlık yaratmışlardır. Böylesi yoldaşlaşmanın, devrime böylesine kilitlenmenin, ölümü böylesine küçültmenin bayrağını taşımışlardır.

Faşizme karşı mücadelede böylesi yoldaşlaşmalara, devrime böylesine kilitlenmelere, hiçbir kaygı taşımadan aynı mevzide daha ileri düzeyde mevzilenmeye bugün daha çok ihtiyacımız var. Yüreği aynı duygularla atanların, bilinci halkların çıkarını gözetenlerin bayraklarından biri oldu Mehmet ALİ ve Pülümür’de ölümsüzleşenler. Bu bayrağı onurla ve gururla taşıyacağız...."denildi.

Törende YPG, şehit Aileleri ve enternasyonal savaşçılarda birer konuşma yaparak ölümsüzlerimizi andılar.Tören, yapılan konuşmalar ardından sona erdi.