18 Ocak 2019
%AM, %08 %464 %2017 %10:%Mar

8 Mart bildirisini okumak isteyen kadın avukata darp

Mersin Baro Başkanı Ali Er, 8 Mart'ta ilişkin kendi açıklamalarını okumak isteyen Baro Kadın Komisyonu üyesi avukat Şilan Türk'ü kolundan iterek kürsüden indirdi

HABER MERKEZİ (08-03-2017)- Mersin Barosu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile baro binasında açıklama yapıldı. Baro Başkanı Ali Er tarafından yapılan açıklamanın ardından Baro Kadın Komisyonu üyesi Şilan Türk kadın komisyonunun hazırladığı basın metnini okumak için kürsüye geldi. Türk'ün kürsüye gelmesi ile birlikte Baro Başkanı Ali Er, tepki göstererek basın açıklamasının sona erdiğini ve başka açıklama yapılamayacağını söyledi.

Er konuşturtmadı

Baro Başkanı Ali Er'e açıklaması yapılan günün Kadınlar Günü olması nedeniyle açıklamayı kadın komisyonunun yapması gerektiğini hatırlatan Türk ve komisyon üyesi diğer kadınlar, Er'in fiziki müdahalesine uğradı. Açıklama yaptığı sırada baro kadın komisyonunun hazırladığı metinde kadına yönelik şiddete "Hayır" cümlesinde bulunan "Hayır" kelimesini büyük harflerle yazdıkları için baro başkanı tarafından metnin okutulmayacağının kendilerine söylendiğini ve bu nedenle baro kadın komisyonunun istifa ettiğini vurgulayan Türk, konuşmasını yaparken Baro Başkanı Er tarafından kürsüden kolundan tutma suretiyle itti. 

Olayı şaşkınlıkla izleyen çevredeki diğer avukatlar tepki gösterirken, kısa süreli arbede yaşandı. Kadınların tepkileri arasında açıklama son bulurken, dihaber'e konuşan avukat Türk, konuya dair açıklama yapmayacağını ancak önümüzdeki günlerde gerek kadınlarla gerekse de avukat arkadaşları ile ne yapacaklarına dair gelişmelerden kamuoyunu haberdar edeceklerini söyledi.