17 Ocak 2019
%PM, %08 %642 %2017 %14:%Mar

Kadınlar 8 Mart'ta her yerde her dilde Hayır'ı haykırdı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolaysıyla meydanlara akın eden kadınlar, açlık, yoksulluk, eril ve faşist politikalara tepki gösterdi. Dayanışmanın hakim olduğu meydanlarda kadınlar "Hayır"ı haykırdı.

HABER MERKEZİ (08-03-2017)- Ülke genelinde 8 Mart’ta ilişkin eylem ve etkinlikler coşkuyla devam ederken, akçıl, yoksulluk, işsizlik, eril ve faşist politikaları protesto etti.

BATMAN 

Batman'da TJA tarafından "Kadın direnişi ile özgürlük kazanacak" şiarıyla 16 Mayıs Şehir Stadyumu'nda düzenlenen ve saygı duruşu ile başlayan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi, "Hayır" sloganları ile devam etti. Çok sayıda pankartın asıldığı stat alanına HDP ve TJA bayrakları asılırken, alandaki en dikkat çeken görüntülerden biri ise Cizre'nin vahşet bodrumlarında katledilen kadınların fotoğrafları oldu. TJA miting başlarken kadınlara karanfil dağıttı. Yapılan müzik dinletilerinin ardından konuşmalarla süren mitingde kadınlar hep bir ağızdan sık sık "Na", "Jin jîyan azadî" sloganları, alkış ve zılgıtlarla haykırdı.

16 Nisan'da yapılacak referandumun izlenimlerinin gözlemlendiği mitingde özgürlüğün simgesi olarak balonlar uçurulduktan sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in 8 Mart mesajı okundu. Batmanlı kadınlar mesajı coşkuyla karşıladı. Mesajın ardından HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli konuştu. Giderek artan bir baskı politikasıyla karşı karşıya olunduğunun altını çizen Saadet, "Neredeyse 100 yıldır despotik ve kadınlara hiçbir hak tanımayan bir sistem ile karşı karşıya olduğumuz için uzun yıllar mücadele vererek ve ağır bedeller ödeyerek bugünlere geldik" dedi.

'HAYIR DİYECEĞİZ’

Becerikli, "Bugün 8 Mart'ı kutluyoruz, yarın öbür gün Newroz gelecek ve bunları kutlamak bizim en demokratik ve doğal haklarımızdır. Ama 16 Nisan ben inanıyorum ki hepimiz için çok önemli. Çünkü 16 Nisan'da Türkiye halklarına tek adam rejimi ve bizim asıl karşı çıktığımız 18 madde dayatılacak. Bu 18 maddede Kürtler, Aleviler ve Çerkesler ve Türkiye'de yaşayan tüm etnik kimlikler yok. Kadınlar hiç yok. Siz kadınların dayanışması ve çalışmasıyla bu 18 maddeye hayır diyeceğiz" diye konuştu. Saadet Becerikli'nin konuşmasının ardından kadınlar Koma Rosilda'nın şarkıları eşliğinde dakikalarca halay çekti. Saat ilerledikçe artan kalabalıkla birlikte, coşku katlanarak arttı.

‘ZALİMLERİN ENGELLEMELERİNE RAĞMEN BAŞARACAĞIZ’

Koma Rosilda'nın ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, "Kadın yaşamın rengidir, yaşamın kendisidir. Bizim bu renklerimiz ve gülümsemelerimize düşman olanlar işte bizim bu halayımızı çekemiyorlar, bizim gülüşümüzü, renklerimizi her kimlikten her dinden bir arada oluşumuzu çekemiyorlar" dedi. "Kadın direnirken güzel, kadın gülümserken güzel" diyen Kaya, "Kadın mutlu olduğunda güzel. Mutlu kadın toplum, mutlu dünya demektir. Zalimlerin engellemelerine rağmen başaracağız" diye konuştu.

‘KİME DERS VERİYORSUN’

Kaya, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Demokrasi dersi verenler utanmıyor musunuz, siz günlerce Taybet ana gibi bir kadını bir hafta yolda cenazesini bile aldırmadınız. Siz birkaç aylık bebeği annesinin kucağında vuranlarsınız. Siz kadınları çocuklarıyla kahvaltı sofralarında evinin içinde parçalayanlarsınız. Kime demokrasi dersi veriyorsunuz, kime adaleti anlatıyorsunuz, hangi ahlaktan bahsediyorsunuz? Biz Ceylan’ı, Nihat’ı unutmadık. Bütün kadınlarımız, bütün halkımız çok büyük bedeller ödediler, kan dökülmesin, hiçbir yere tabut gitmesin diye. Yürekleri ve vicdanları kara olanlar 'Çözüm sürecini buzdolabına kaldırdık' dediler. Çözümü buzdolabına kaldıranlar Cemileleri donduruculara kaldırttılar. Biz bunları unutmayacağız."

‘YOK SAYMAYA HAYIR DİYECEĞİZ’

Kaya’nın ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da, kadınların alanlarda ve mücadele ederken gördüklerinde erkek zihniyetinin korktuğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Zılgıtlarımızla onları korkutmaya devam edelim. Onlar kadınların iradesini dört duvar arasına sıkıştırarak yok etmeye çalışıyorlar. Kadınların alanlara çıkmamalarını sadece evlerinde oturmalarını istiyorlar. Ama biz buradan bir kez daha sesleniyoruz; biz kadınlar buradayız, meydanlarda alanlarda ve meclisteyiz. Buralarda olmaya da devam edeceğiz. Kadın iradesini yok sayan politikalarınızın önünde durup size ‘Hayır’ diyeceğiz.” 

Miting Mizgin Tahir’in söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halay ve zılgıtlarla son buldu. 

SİİRT

Siirt’te 8 Mart kutlaması HDP binasında çok sayıda kadının katılımıyla kutlandı. HDP, DBP, Barış Anneleri Meclisi yöneticileri ile görevden uzaklaştırılan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Belkız Beştaş Epözdemir’in katıldığı kutlamada, salona “Besime Konca İrademizdir”, “Erkek Devlet Şiddetine Karşı Direniyoruz”, “Kadınlar İrademizdir Dokunamazsınız, Mücadelemiz Mühürlenemez” pankartları asıldı. Kadınlar sık sık, “Jin jiyan azadî”, “Be serok jiyan nabe” sloganları attı. Saygı duruşuyla başlayan programda açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Necibe İnal, “Tüm baskı ve şiddete karşı verecek cevabımız var. Bu cevabı da referandumda sandıklara gidip ‘Hayır’ olarak vereceğiz” dedi.

Barış Anneleri Meclisi üyesi Hediye Suçi de tüm dünya kadınlarına birlik çağrısı yaptı. Suçi, “Tüm kadınlar el ele vermeli, bir araya gelmeli” dedi. 

‘ÖZGÜRLÜĞE YAKINIZ’

Yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkanı Epözdemir de direngen Botan kadınının direnişte öncü rol oynadığını, bugünde Botan kadınının tarihte destan yazdığını söyledi. Epözdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kadar zulmün yaşandığı, hakların ayaklar altında çiğnendiği bir süreci yaşıyoruz. Yıllardır hükümetlerin, AKP hükümetinin kadından nasıl ürktüğünü, eve hapsettiğini iyi biliyoruz ama bunu iyi bilsinler ki biz Botan kadınıyız, hiçbir zaman boyun eğmedik eğmeyeceğiz.” 

DBP MYK üyesi Perihan Ağaoğlu ise şunları söyledi: “Bizler Pakizeyiz, Fatmayız biz Sebahat Tunceliz, biz Besime Koncayız biz Kürt kadınlarıyız. Eril sistem iktidar olduğundan beri kadın evlerde mahkum gibi tutulmuştur. Hakları elinden alınmıştır. Fakat Sayın Öcalan’ın paradigması sayesinde bugün biz kadınlar bu olağanüstü zamanda bütün engellemelere ve saldırılara karşı sokaklardayız. Biz kadınlar siyasetteyiz, zindandayız, selam olsun zindandaki kadın arkadaşlara.” 

Etkinlikte Kandıra Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Siirt Milletvekili Besime Konca ile Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’ın gönderdiği 8 Mart mesajları okundu. 

Kutlama, sanatçı Nurcan Değirmenci’nin şarkıları ve halaylarla sona erdi.

MUĞLA 

Muğla’nın Milas ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadın şöleni yapıldı. HDP Kadın Meclisi öncülüğünde Milas Akkent Kapalı Pazar yerinde yapılan etkinliğe HDP il, ilçe yöneticileri, HDK bileşenleri, kentte bulunan kadın kurumları ve çok sayıda kadın katıldı. Alana “Hayır”, “Hayır hepimiz kazanalım” pankartları ve tutuklu HDP’li kadın milletvekilleri ile Cizre’de yaşamını yitiren HDP Milas eski İlçe Eşbaşkanı Derya Koç’un posteri asıldı. Türküler eşliğinde halaya duran kadınlar sık sık “Jin jiyan azadi”, “Na, Ne No” sloganlarını attı.

‘DERYA’NIN YARIM BIRAKTIĞI YOL BİZ SÜRÜRECEĞİZ’

Etkinlikte ilk olarak konuşan Cizre’de vahşet bodrumlarında katledilen Milas eski ilçe Eşbaşkanı Derya Koç’un ablası Necla Koç, 8 Mart’ın özgür kadınların günü olduğunu belirtti. Kardeşinin katledilmeden önce Cizre’de, Sur’da, Şırnak’ta, Yüksekova’da yapılan katliamlara karşı canlı kalkan olarak mücadelede yerini aldığını söyleyerek, öz yönetim direnişlerinde katledilenlerin taleplerinin özgür bir yaşam olduğunu vurguladı. Koç, “Derya’nın yarıda bıraktığı yolu bundan sonra biz kadınlar devam ettireceğiz. Bugünden sonra kadın çalışmaları daha da öne çıkacaktır. Bundan dolayı halkların özgürlüğü, barış ve tüm dünya kadınlarının hakları için 16 Nisan’da hayır diyeceğiz” dedi.

‘HER GÜNÜ 8 MART’TA ÇEVİRECEĞİZ’

Ardından söz alan HDP Parti Meclis üyesi Bedriye Yorgun, kadınların var olmak için binlerce yıldır mücadele yürüttüğünü söyledi. Özgürlük için kadınların bedenlerini siper ettiklerini aktaran Yorgun, “Bugün de kadınlarımız kabul etmiyor. Bugün Şengal’de kadınlarımız ihaneti parçalayıp boğacaklardır. Bu binlerce yıldır devam eden kadın direnişinin devamı olacaktır” dedi. Cizre, Sur ve Nusaybin’de Kürt halkına yaşatılanlara karşı ‘Evet’ demeyeceklerini dile getiren Yorgun, “Bizlere köleliğin kıyafeti giydirilmek isteniyor ona karşı hayır diyeceğiz. Köleliği kabul etmeyeceğiz. Kadınlar geçmişten bu güne köleliği kabul etseydi direnmezdi. Dilimiz için, özgürlüğümüz için 16 Nisan’a kadar her günü 8 Mart alanlarına çevireceğiz. 16 Nisan’da köleliği sandığa gömüp özgürlüğü sandıktan çıkartacağız. Bunun için herkes hayır demelidir” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik çalınan ezgiler eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu. 

İSTANBUL 

HDP İstanbul ve Kocaeli il örgütleri öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tutuklu kadın seçilmişlerle dayanışmak amacıyla Kandıra ve Bakırköy Cezaevleri önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelen kadınlar, basın açıklaması yaptı. “Siyasi kadın tutsaklar irademizdir derhal serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde, sık sık “Jin jiyan azadî”, “Direne direne kazacağız” sloganları atıldı. 

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, burada yaptığı konuşmada, kadınlar nerede olurlarsa olsunlar özgürlükleri için mücadele edeceklerini vurgulayarak, güzel günlerin kadınların mücadelesi ile geleceğini söyledi. HDP Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ise “Onların içeride verdiği mücadele ile bizlerin dışarda verdiği mücadele birleşerek nice 8 Mart’ları getirecek” dedi. Kadınların yaşamın her alanında özgürlükleri için mücadele edeceklerinin altını çizen Buldan, “Kadınları tutsak edemezsiniz. Kadınlar her yerde kendi yaşamları için özgür ve eşit ortamda bir araya gelmek için mücadele edecektir. Bu haksız tutuklamalara bir önce son verilmesini istiyoruz” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından basın metnini okuyan HDP il yöneticisi Xunav Altun, yüzyıllardır kadının sömürüldüğünü kaydederek, AK Parti iktidarında bu sömürünün devam ettiğini söyledi. AK Parti İktidarı boyunca 13 bin 928 kadının katledildiğini dile getiren Altun, “Cezasızlık politikaları ve iktidarın cinsiyetçi nefret söylemleriyle evde sokakta ve iş yerinde kadına yönelik her türlü şiddeti meşrulaştırarak adeta teşvik ediyor” dedi. Tüm yaşananlara rağmen 21’inci yüzyılın kadın mücadelesi ile de dolu geçtiğini dile getiren Altun, , özgürlüklerini ve geleceklerini faşizan anlayışa teslim etmeyeceklerini vurguladı. Güçlerini Clara Zetkinlerden, Behice Boranlardan, Mirabel Kardeşlerden, Saraların, Kaderlerin, Yelizlerin, Sevelerin mücadelesinden aldıklarını vurgulayan Altun, “İçeride ve dışarda kadınları mücadeleye devam edeceğini bildiriyor ve hükümete rehineleri serbest bırakın diye haykırıyoruz” dedi. 

Açıklama, “Kî dibêje bila bêje em dibêjin Na na na” sloganları ile basın açıklaması sona erdi. 

SAĞLIK EMEKÇİLERİ 8 MART’I KUTLADI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şubesi ve İstanbul Tabip Odası da Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi önünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya geldi. “Emeğimiz, bedenimiz ve özgürlüğümüz için susmuyoruz, korkmuyoruz, alanlardayız” pankartı açan kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “OHAL kaldırılsın”, “8 Mart resmi tatil olsun”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Jin Jiyan azadî” dövizleri taşıdı. “Erkek devlet şiddeti son bulsun”, “Yaşasın 8 Mart”, “Kadınlar barış istiyor” sloganı atan kadın sağlık emekçilerine çevredeki yurttaşlar alkışlarla destek verdi. Hastane önünde yapılan açıklama öncesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri için Ankara’ya giderken Bursa-Ankara Karayolunda yaşanan kazada yaşamını yitiren Türk Metal Sendikasına üye işçi 7 kadın üyesi için saygı duruşunda bulunuldu. 

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi İncilay Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Yaşamın her alanında şiddete uğrayan, tacize uğrayan, tecavüze uğrayan, erkek iktidara karşı direnen tüm kız kardeşlerimizi anıyorum. Ne kadınlar sustu, ne de erkek iktidarların eşitliğini kabul etti. Emeğimiz, bedenimiz ve özgürlüğümüz için isyanımız devam edecek. Sesimizi yükselterek isyanımızı büyüteceğiz” dedi.

SES Bakırköy Şube Eşbaşkanı Nuran Güngör ise yaptığı açıklamada, “Savaşsız, sömürüsüz, bir dünya için hayır diyoruz. Katliam, göç, yoksulluk ve sistematik şiddete dur demek için hayır diyoruz. Emeğimiz, kimliğimiz, kentimiz için hayır diyoruz” dedi. 

KADIN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERE DAYANIŞMA KARTI GÖNDERİLDİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yaşasın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” pankartın açıldığı açıklamada kadınlar, “Kadın mahpuslar yalnız değildir” ve “Yaşasın 8 Mart” sloganları attı. Burada açıklama yapan İHD İstanbul Şube Kadın Hakları Komisyonu üyesi Leyla Havva Kaya, Türkiye’de kadınların her alanda erkeklerle omuz omuza bazen de erkeklerin önüne geçmeyi başardığını aktaran Kaya, “Özellikle emek eksenli sosyalist mücadele yürüten kadınlar, faşist baskı ve zulme karşı, işkence tezgahlarında ve hapishanelerde onuruyla direnmişlerdir” dedi. 

1980 faşist darbe yıllarında Türkiye’nin ve dünyanın en saygın kurumu olan İHD’yi de kuranın bir avuç kadın olduğunu belirten Kaya, “Gözaltında, hapishanelerde işkenceye karşın teslim olmayan erkek yoldaşlarıyla direnen kadınlarımız hala bu alanlarda ülkedeki adaletsizliklere ve faşizme karşı direnmeyi sürdürmektedirler” dedi. Kaya, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde feodalizmi yerle bir eden ve erkek egemen sisteme boyun eğmeyen kadınların olduğunu belirterek, “Bugün faşist saldırılarda yaşamlarını yitirip, cesetlerinin çıplak şekilde teşhir edilen bu onurlu kadınların tümüne selam olsun” dedi. En zor koşullarda bile direnen, emekten, adaletten ve güzelliklerden yana olan tüm kadınların gününü kutlayan Kaya, tüm dünyada eş zamanlı olarak uygulanan 8 Mart grevini selamladı. 

Açıklamanın ardından insan hakları savunucuları PTT Galatasaray Şubesi’ne giderek tutuklu ve hükümlü kadınlara dayanışma kartı gönderdi.

KOCAELİ 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi kadınların Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi önünde tutuklu kadın seçilmişlerle dayanışmak amacıyla yapmak istediği basın açıklaması askerler tarafından engellendi. HDP İstanbul ve Kocaeli il ve ilçe örgütü üyesi çok sayıda kişinin katılmak için geldiği Kandıra’da, cezaevi önünde toplanmasına izin vermedi. 

Kadınlar, askerlerin engellemesini zılgıt ve “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla protesto etti.

MARDİN

Tevgera Jinen Azad (TJA) öncülüğünde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın meclisleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kadınlara karanfil dağıttı. Eski Mardin’de bir araya gelen kadınlar, sokaklarda gezerek kadınlara karanfil dağıttı ve kadınların gününü kutladı. 

URFA 

Urfa'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması için bir araya gelen ve darp edilerek gözaltına alınıp 2 gün sonra serbest kalan kadınlar, İHD şube binasında basın toplantısı düzenledi. Kadınlar, hem 8 Mart'ı kutladı hem de Urfa'da kadınlara yönelik saldırı ve baskıya tepki gösterdi. Kadınlar adına konuşan SES Urfa Şubesi Eşbaşkanı Eylem Salar, toplumu baskı ve zor aygıtlarıyla sindirmeye, iktidarını sağlamlaştırmaya çalışan AK Parti Hükümeti'nin kadınlara ve kadın kazanımlarına savaş aştığını söyledi. Bu süreçte günü sahiplenip sokaklara akma ve kadın direnişinin bir parçası olmanın iktidara verilecek en güçlü cevap olacağını ifade eden Salar, Urfa'da da yöresel kıyafet ve erbaneleri ile 8 Mart'ı kutlamaya çalışan kadınların saldırıya uğradığını belirtirken, "Aralarında yaşlı kadınların da bulunduğu kitle polis amirinin 'Silin bu kadınları, süpürün' talimatı ile polisin gazlı joplu saldırısına maruz kaldı. Kadın düşmanlığı yapan polisin bu tutumu, hükümetin bilinçlenen örgütlenen mücadele eden kadın direnişi karşısındaki korku ve tahammülsüzlüğünü gözler önüne serdi" dedi. 

Sadece 8 Mart'ta değil her zaman ve yaşamın her alanında direnişte olacaklarını belirten Salar, direniş giyinen, devrim kokan kadınların demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü, ekolojik, yaşama olan inancı ile özgür toplum inşa edeceğini söyledi. 

KARS

Kars’ta Tevgera Jinên Azad (TJA), DBP ve HDP kadın meclisleri öncülüğünde “Bi Berxvedana Jine Wê Azadî Serkeve - Kadın Direnişi ile özgürlük kazanacak” şiarıyla 8 Mart kutlandı. DBP il binası önünde toplanan onlarca kadın, “Yaşam, barış, emek, özgürlük için direnişteyiz” pankartını açarak, “Sekiz Mart ruhuyla ‘Hayır’ kazanacak”, “Kadınlar direniş ile özgürlük kazanacak” dövizleri ve “Jin, jiyan azadî- kadın, yaşam özgürlük” sloganları ile Faik Bey Caddesi’nden yürüyüş yaptı. Sokakta karanfil dağıtan kadınlar yeniden DBP binası önüne döndü. DBP MYK Üyesi Semra Demir, “Yaşamın oluştuğu bu topraklarda yine ilk direniş nüvelerinin de atıldığı yer. Kürt kadınları, dünya kadınlarına öncülük edecek bir mücadele serüvenine sahip. Bunun için gücümüzün farkına varlım. Neler yapabileceğimizi, Rojava Devrimi’nde dünya kadınlarının özgürlüğü için savaşan kadınlar gösterdi bize. Kendimize inanalım. Direnelim. Kocaya, abiye, babaya, devlete karşı. Kadınlar üzerinde oluşturdukları kirli siyasete karşı” diye konuştu.

HDP MYK Üyesi Arife Çelik “8 Mart’ın referanduma Hayır’lı olacağı inancıyla birlikte hareket edeceğiz. Kadınlar haksızın yanında değil, haksızın karşısında durandır. Yaşamı ören, ince ince dokuyan biz kadınlar, erkek egemen anlayışa karşı, kadın özgürlük mücadelesini büyük bir direnişle devam ettireceğiz” dedi.

8 Mart etkinliği, şarkılar, halay ve zılgıtlar eşlinde son buldu.

HAKKARİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ise 8 Mart Dünya HDP ilçe binasında düzenlenen panel ile kutlandı. HDP Bitlis Milletvekilli Mizgin Irgat, HDP, DBP ilçe eşbaşkanları, TJA, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadının katıldığı panelde, "Kadın direnişi ile özgürlük kazanacak", "Tek başına olmaz 'Hayır' kadınlar birlikte göçlü" pankartları asıldı. Kadınların yöresel kıyafetleri ile katıldığı panelde, saygı duruşunun ardından konuşan Irgat, "Kürdistan kadınını şahsında tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun. Yüksekova'da olmak büyük bir heyecan. Hakkari'nin iradesi şuan cezaevinde ama fikirleri şuan bizimle. Onlara bin selam olsun. Yüksekova, Hakkari, Şemdinli, Çukurca iradesine referandumda sahip çıkacak ve tekrar irade tanımayanlara cevap verecek" dedi. 

Panelin ardından kadınlar Yüksekova caddelerinde karanfil dağıttı.

Hakkari merkezde de HDP, DBP ve TJA’lı kadınlar 8 Mart vesilesiyle Devlet Hastanesi’nde kadınları ziyaret ederek karanfil dağıttı. Kadınların gününü kutlayan kadınlar, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve diğer kadın tutsakların selamlarını iletti. 

MERSİN 

Mersin'de BDP’li Akdeniz Belediyesi’ne atanan kayyum Hamdi Bilge Aktaş ilginç bir uygulamaya imza attı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadrolu çalışan kadınlara bir günlük izin verirken, taşeron olarak çalıştırılan kadınlara ise mesai yaptırması dikkat çekti. 

MALATYA 

Malatya Demokratik Kadın Platformu yaptıkları basın açıklaması ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak, akıları, ekmekleri ve bedenleri üzerindeki her türlü baskıya, sömürüye ve şiddete son vermek için eşitlik ve özgürlük mücadelesini kadın dayanışması ile büyütme çağrısı yaptı.

Malatya Eğitim Sen şubesinde yapılan açıklamayı platform adına Sema İzol yaptı. Sözlerine 8 Mart etkinliğine katılmamak üzere Ankara’ya yolculuk ettikleri sırada geçirdikleri kaza sonucu yaşamını yitiren 7 kadın işçiyi anarak başlayan İzol, yüzyıllar öncesinden başlayan, her türlü baskıya, şiddete ve ayrımcılığa karşı kadın özgürlük mücadelesi, bugün de devam ettiği vurgusu yaptı.

İŞİMİZE, EMEĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ. GERİ DÖNECEĞİZ!

OHAL ve KHK’lar gidecek biz kazanacağız diyen İzol, “ Aylardır OHAL keyfiyeti ve hukuksuzluğuyla bizi terbiye etmeye çalışanlar şimdi de bizi süreklileştirilmiş bir OHAL'de yaşamaya mecbur kılmak istiyorlar. Başkanlık dayatmasıyla haklarımızı, geleceğimiz ve irademizin ipotek altına almak istiyorlar. Yasama, yargı ve yürütmenin tek bir kişinin emrine verildiği, erkin tek bir erkekte toplandığı diktatörlük yasasına karşı hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

GELECEĞİMİZİ KENDİ ELLERİMİZLE KURMAK İÇİN DİKTATÖRLÜK YASASINA HAYIR DİYORUZ, HAYIR' I ÖRGÜTLÜYORUZ!

Eşitlik ve özgürlük mücadelemizi her yerde sürdüreceklerini söyleyen İzol, “Tacizcileri, tecavüzcüleri ve kadın katillerini kollayanlara, çocuk istismarını yasalaştırmaya çalışanlara, ’Boşanırsan öldürürüm' diyen erkek akla, kadını ‘son bir kez’ affetmeye zorlayan devletin en küçük birimi olan aileye, kadını eş-çocuk-ev üçgeninde boğmaya çalışan devlete ve emeğimizi sömüren sermayeye teslim olmayacağız. Savaşsız, sömürüsüz bir dünya için hayır diyoruz. Katliam, göç, yoksulluk ve sistematik şiddete dur demek hayır diyoruz. Emeğimiz, kimliğimiz, kentimiz, toprağımız bizimdir demek için hayır diyoruz” şeklinde konuştu. KAYNAK: DİHABER