18 Ocak 2019
%AM, %19 %470 %2017 %10:%Nis

"Kadınların 'Hayır'ı biter mi sandın?"

Hile ve garı meşru bir şekilde sonuçlanan referandum sonuçlarına ilişkin kadınlar dün Kadıköy’de sokaklara çıktı

HABER MERKEZİ (19.04.2017)- Şaibeli(!) referanduma dair ülke geneli eylemler sürüyor. Dün Kadıköy'de bulunan Süreyya Operası önünde buluşan kadınlar, "Kadınların 'Hayır'ı biter mi sandın?" yazılı pankartı açtı. Toplanan binlerce kadın "Hayıtımız bizim senin mi sandın?", "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa" sloganlarını attı.

Bu sırada polisler, "Yasadışı slogan atmayın" anonsunu geçti. Kadınlar polise, "'Hayır' yasadışı değildir. Biz kadınlar 'Hayır'ımıza sahip çıkıyoruz. Kıyafetimize, özgürlüğümüze karışılmasına 'Hayır' diyoruz" yanıtını verdi. Sloganlarla Kadıköy sokaklarını dolaşan kadınlara çevredeki binaların camlarından çıkan halk, tencere tava sesleriyle destek verdi.

"Kadınlar birlikte birlikte güçlü", "Yaşasın kadın dayanışması", "Yükselt yükselt 'Hayır'ın sesini yükselt" sloganları atan kadınlar, "Ha ha 'hayır'" diye kahkaha attı. Halka yönelik konuşmalarda seçim sonucunu yok saydıklarını söyleyen kadınlar, "Hayır bitmedi daha yeni başlıyor" dedi.
Yüryüşü Söğütlüçeşme Caddesi'nde sonlandıran kadınlar, burada açıklama yaptı. Selin Tok ve Fidan Atasevim'in okuduğu açıklamada, "Mücadelemiz yalanlarla, hileyle görünmez kılınamayacak kadar büyük, isyanımız eşit ve özgür bir dünya yaratacak güçteyken tepeden dayatılan seçim sonuçlarına indirgenemeyecek kadar yakıcı" denildi.
Hayırın hayır demek olduğunu anlatmak için sokakları doldurduklarını belirten kadınlar, "Biz kazandık ve susmayacağız" dedi.
Referandum sürecini yoğun baskı altında geçirdiklerini ve referandumun sonuçlarının şaibeli olduğunu dile getiren kadınlar, şöyle devam etti: "Bu hayır'ın hayır demek olduğunu herkese, en çok da bizi yok sayanlara göstermek için omuz omuza birlikte geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz! Sesimizi kısmaya çalışanlara biz kadınların bugünümüzü de yarınımızı da tek adama, hem de kadınla erkeğin eşit olmadığını ifade eden bir adama asla teslim etmeyeceğimizi gösteriyor, bu toplumun en az yarısı olduğumuzu, birlikte güçlü olduğumuzu haykırıyoruz."
Eylem alkış ve zılgıtlarla sona erdi.