17 Ocak 2019
%AM, %12 %489 %2017 %10:%May

İÜ’de kadınlar tacize karşı dayanışmayı büyütüyor

İstanbul Üniversitesi’nde bir kadının fotoğrafı çekilerek Göktuğ Bozkurt adlı erkek tarafından sosyal medyada dijital şiddete maruz kaldı. Bunun üzerine üniversiteli kadınlar "Taciz varsa dayanışma var" diyerek tacize ve şiddete karşı kadınlara dayanışma çağrısında bulundu

HABER MERKEZİ (12.05.2017)- Geçtiğimiz günlerde İÜ’de bir kadın, Göktuğ Bozkurt adlı erkek tarafından dijital şiddete ve tacize maruz kaldı. Kadın öğrencinin fotoğraflarını izinsiz çekerek @hallederizonu adlı Twitter hesabı üzerinden hedef gösteren yorumlarla yayınlayıp tacizde bulunmuştu.

"Taciz varsa dayanışma var" diyerek 10 Mayıs'ta, #İÜdeTacizeHayır tagiyle Twitter eylemi yapan İÜ'deki kadınlar, kampüs içerisinde bildiri dağıtıp ve konuşma yaptı. Tacizci erkeği teşhir eden üniversiteli kadınlar "Ne giydiğimiz, ne söylediğimiz, saat kaçta nerde olduğumuz tacizi meşrulaştırmaz. Kampüslerde, sokaklarda, nerede olursa olsun taciz varsa kadın dayanışması var." diyerek üniversiteli kadınları tacize karşı dayanışmaya çağırdı.

Kadınlar bildiri dağıtımının ardından hep birlikte Edebiyat Fakültesi Dekanlığına giderek tacizcinin soruşturulması için dilekçe verdi.