17 Ocak 2019
%AM, %24 %452 %2017 %09:%Haz

İstanbul Valiliği Onur Yürüyüşü’ne yasak getirdi!

İstanbul Valiliği, yarın yapılması planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nü yasaklandığını duyurdu. Valilik, faşistlerin yürüyüşe yönelik tehditlerini "toplumun farklı kesimlerinin çok ciddi tepkisi" olarak gördüğünü belirterek kimin temsilcisi ve hassasiyetlerini önemsediğini de açıkça ortaya koymaktadır

İSTANBUL(24.06.2017)- Geleneksel olarak her yıl yapılan LGBTİ-Onur yürüyüşü bu yılda İstanbul valiliği tarafından yasaklandı. Her türlü demokratik eylem ve etkinliğe yasak getiren İstanbul valiliğinin, özellikle sistematik olarak LGBTİ-Onur yürüyüşünü yasaklaması geleneksel erkek egemen gerici zihniyetinin bir sonucudur. Bu sene de "Aramızda Ne Var?" şiarıyla 25.'si yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, gerici faşistler tarafından da hedef alınmıştı. Bu saldırı ve hedef gösterme politikalarından sonra valiliğin yasak getirmesi tesadüfü bir karar olmadığı aşikârdır.

Karara ilişkin internet sitesinde açıklama yapan İstanbul Valiliği gerekçeyi şöyle ifade etti;

: "Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada LGBTİ üyeleri tarafından 25 Haziran 2017 Pazar günü saat 17.00'da İlimiz Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı'nda 'Onur Yürüyüşü' adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Söz konusu yürüyüş için çağrı yapılan Taksim Meydanı ve çevresi Valiliğimizce ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmamaktadır. Ayrıca Valiliğimize 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmamıştır. Bu arada yine sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir.

Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Kıymetli İstanbullu hemşerilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, Güvenlik güçlerinin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir."denildi