17 Ocak 2019
%PM, %15 %619 %2017 %13:%Tem

OHAL’de kadının sesi susmayacak

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, İHD İstanbul Şubesi’nde bir araya gelerek 15 Temmuzun yıl dönümünde OHAL ile birlikte kadın gazetecilere yönelik artan baskı ve ihlallere dikkat çekmek için basın toplantısı gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ_(15.07.2017)-Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, İHD İstanbul Şubesi’nde bir araya gelerek 15 Temmuzun yıl dönümünde OHAL ile birlikte kadın gazetecilere yönelik artan baskı ve ihlallere dikkat çekmek için basın toplantısı gerçekleştirdi. Birçok kadın gazetecinin katıldığı açıklamada "OHAL’de kadının sesi susmayacak" denildi.  
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu adına Reyhan Hacıoğlu basın açıklamasını yaparak şu ifadelere yer verdi.“24 Temmuz 2015 tarihinde çözüm sürecinin bitirilmesinin ardından Kürdistan’da başlatılan savaşla, Kürt basınına yönelik gözaltı baskı ve tutuklamalar artış gösterdi” diyen Hacıoğlu, bu baskıların 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile tüm Türkiye muhalif basınını da hedef aldığını söyledi. AKP hükümeti tarafından darbe girişimi bahane edilerek yayınlanan KHK'ler ile muhalif basına yönelik baskıların sistematikleştiğini dile getiren Hacıoğlu, “Mevcut halde, eleştirinin, sorgulamanın, haber yapma özgürlüğünün rafa kaldırıldığı Türkiye’de basın çalışanları, OHAL’in ardından geçen 1 yılda 'darbe olsaydı tam da bu olurdu' dedirten bir saldırı furyasıyla karşı karşıya kaldı” dedi.

Basın alanında en önemli hedeflerden biri kadın çalışanlar

KHK’lerle kadın kazanımlarının gasp edildiğini ve kadınlara yönelik saldırıların arttığına dikkat çeken Hacıoğlu, basın alanında da saldırıların en önemli hedeflerinden birinin kadın basın çalışanları ve yayınları olduğunu kaydetti. Hacıoğlu, “Birçok kadın basın çalışanı işsiz bırakıldığı gibi, gözaltı ve tutuklama furyalarına maruz kaldı, kadınların sesini ve sözünü yükselten basın yayın organları kapatıldı” diye konuştu. DİSK Basın İş’in Nisan ayı verilerine göre; resmi olarak kayıtlı 2 bin 208 meslektaşlarının işsiz kaldığını hatırlatan Hacıoğlu, “165’ten fazla meslektaşımız tutuklanırken, tutuklananlardan en az 30’unu kadın gazeteciler oluşturdu. Çıkarılan KHK'ler ile birlikte 178 basın yayın kurumu kapatıldı. Bu kapatılan kurumlar arasında kadının sesini ve sözünü taşıyan dünyanın ilk ve tek kadın haber ajansı Jin Haber Ajansı (JINHA), Türkiye’deki haftalık tek kadın gazetesi Binevş, İMC TV’deki Mor Bülten ve Hayatın Sesi TV’deki Ekmek ve Gül adlı kadın programları da yer aldı” diye konuştu.

OHAL’de kadının sesi susmayacak!

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, iktidarın muhalefeti bastırmanın bir aracına dönüştürdüğü OHAL'in kalkmasını ve tutuklu meslektaşlarının derhal serbest bırakılmasını isteyen Hacıoğlu, "Bizler hakikat arayışçıları olarak 'bir kadın olarak sus' diyen zihniyete karşı, kadınların sesi ve sözü olmaya devam edeceğimiz sözünü yineliyor, OHAL’de kadının sesi susmayacak! diyoruz" diye belirtti.