17 Ocak 2019
%AM, %03 %500 %2017 %11:%Ağu

Êzidî katliamı 3. yılında protesto edildi

Şengal'deki Êzidî katliamı  3. yıl dönümünde Kadıköy’de kadınlar tarafından protesto edildi

HABER MERKEZİ (03.08.2017)- Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan kadınlar "Êzidî soykırımı ve kadın kırımını unutmadık, unutturmayacağız" pankartı açtı. Êzidî kadınların uğradığı saldırı ve katliamlara dikkat çekmek için bir dakikalık sessizlik eylemi yapan kadınlar ardından "Jin, Jîyan Azadî" sloganı attı.

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu adına konuşan Ayşe Berktay, 3 Ağustos 2014 tarihli soykırımın yanı sıra kadınların IŞİD tarafından esir alınmasının Êzidî kadın kırımına yol açtığını hatırlattı.

Berktay, DBP'li belediyelerce kurulan Êzidî kamplarının, belediyelere kayyum atanmasıyla kapatıldığını belirterek Buradaki Êzidîlerin AFAD kamplarına yerleştirildiğini ancak bu kamplarda gayri insani koşullara maruz kaldıklarına dikkat çekti. Berktay, çoğu Êzidînin ise denizaşırı ülkelere göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Açıklamada, 3 Ağustos'un Kadın Kırımı ve Soykırıma karşı Uluslararası Eylem Günü olarak kabul edilmesi istenirken, "Suçlular hesap verene kadar adalet arayışımız son bulmayacak" denildi.

Eylemin ardından Vicdan ve Adalet Nöbetine katılmak isteyen kadınlar, polis tarafından engellenmeye çalışılsa da küçük gruplar halinde nöbet yerine gitmeyi başardılar.