23 Ocak 2019
%AM, %20 %508 %2017 %11:%Kas

Ankaralı kadınlar 25 Kasım’da sokaklarda olacak

Ankara Kadın Platformu bir açıklama yaparak 25 Kasım’da Ziya Gökalp Caddesi’nde buluşacaklarını ve şiarlarının “Haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” olduğunu açıkladı

HABER MERKEZİ (20.11.2017) - Ankara’da kadınlar 25 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’te “Haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” sloganıyla Ziya Gökalp Caddesi’nde buluşacak.

Ankara Kadın Platformu, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde tüm kadınlar sokaklara çağırıldı.

Yapılan açıklamada, kadın mücadelesinin köklü ve direngen olduğu, polis şiddetiyle, yasaklamayla engellenemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Toplumsal muhalefeti susturmak ve sindirmek dahası ülkeyi yönetmek için OHAL’le KHK’larla temel haklarımızı askıya alarak şiddetin temel araç haline getirilmesi, kadına yönelik şiddet faillerine de güç vermektedir. Kolluk kuvvetleriyle karşılaşan, gözaltına alınan, tutuklanan kadınlar, taciz ve tecavüz ile  tehdit ediliyorlar, cezaevlerinde kadınlara dönük şiddet artarak devam ediyor. Savaş politikaları nedeniyle ülkelerinden uzakta kalan mülteci kadınlar şiddette en çok maruz kalan ve yine en çok yok sayılan kesim. Kadınları aşağılayan açıklamalar ve kadın düşmanı uygulamalar, kadına yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün cezasız kalması, hem şiddetin dozunu hem de şiddete maruz kalan kadın sayısını artırmaktadır.

Meclis’te kadınların yaşamını doğrudan etkileyen yasalar görüşülürken, kadınlara Meclis’e girme yasağı konuyor, sözünü söylemek isteyen kadınlar gözaltına alınıyor! Düzenlediğimiz kadın eylemlerinden dolayı bizlere davalar açıldı. Kadın mücadelesinin sesini kısmak amacıyla, kadın ve çocuk hakları için yıllardır mücadele veren dernekler ve kadınların mücadelesinin sesi olan yayınlar kapatıldı. Seçilmiş kadın belediye başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanması ise kadınların iradesine ve siyasette söz hakkına dönük bir saldırıdır.

Biz kadınlar ve LGBTİ+ bireyler, özgürlüğümüze, bedenimize, hayatımıza, kadın mücadelesine yönelik saldırıları ve nefret dilini kabul etmiyoruz. Yaratmaya çalıştığınız korku ve baskı ortamına karşı en çok kadınların mücadelesinden korktuğunuzu biliyoruz! Hep beraber el kaldırdığınız kadın düşmanı yasalarınız bizim için hükümsüzdür, yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz!”