17 Ocak 2019
%AM, %07 %458 %2017 %10:%Ara

SKM’li Genç’in polis tarafından kaçırılmasına tepki

SKM, Hünkar Genç’in 5 Aralık günü Kadıköy’de polis tarafından kaçırılarak tehdit edilmesine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi

HABER MERKEZİ (07.12.2017) - SKM üyesi Hünkar Genç’in polis tarafından kaçırılarak tehdit edilmesine ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

İstanbul Kadıköy’de 5 Aralık günü polislerce kaçırılan ve tehdit edilen Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyesi Hünkar Genç, yaşadıklarını anlattı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısında Genç yaşadıklarını şöyle anlattı;

“5 Aralıkta Karaköy vapur iskelesine gittim. Polis gözaltında olduğumu söyledi ve kendisi ile gitmemi istedi. Gözaltı gerekçesi belirtilmemesi nedeni ile kaçırıldığımı anladım. Bağırdım beni kaçıramayacaklarını söyledim. Beni alan kişi destek isterken, arkadaşlarıma ve avukatıma haber verebildim. Karanlık bir minibüse bindirildim ve beni ekonomik olarak yıldırmaya çalıştılar.

Aracın plakası 34 TY 3…’dir. Araçta psikolojik şiddete maruz kaldım. Kabataş Emniyete götürüleceğim söylendi ancak 20 dakika sonra beni Kabataş’da bıraktılar.”

Sosyalist kadınları yıldıramayacaklar

SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ise, "Bu tip kaçırmalarla özellikle genç devrimciler üzerinden psikolojik baskı yaratmaya çalışıyorlar. Ama bunda başarılı olamayacaklar" dedi. Çelebi SKM olarak kadına yönelik şiddete, hak gasplarına, tacize, tacavüze karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Sosyalist kadınlar şahsında tüm kadınlara gözdağı verilmeye çalışıldığını kaydeden Çelebi, "Devlete ve erkeğe tabi bir kadın yaratmak istiyorlar. Biz bunu reddediyoruz. Hiç bir şekilde bizi sindiremeyecekler. Direnişimizde gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz. Bu saldırılar sosyalist kadınları asla yıldıramayacak" şeklinde konuştu.