23 Ocak 2019
%AM, %30 %507 %2016 %11:%Ağu

ODTÜ'lü eşcinsel kadın baskılar yüzünden intihar etti

ODTÜ'de Makine Mühendisliği öğrencisi olan eşcinsel kadın N.B. ailesinin ve sosyal çevresinin baskılarına dayanamayarak intihar etti

HABER MERKEZİ (30.08.2016) - ODTÜ'de Makine Mühendisliği öğrencisi olan eşcinsel kadın N.B. ailesinin ve sosyal çevresinin baskılarına dayanamayarak intihar etti.

Sol'da yer alan haberde, dün sabah saatlerinde N.B.'nin hayatına son verdiği ve 7 Renk Mersin LGBT grubunun bir açıklama yayınlayarak, N.B.'nin intiharının aslında bir cinayet olduğunu belitti.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Yine bir cinayet gözümüzün önünde işlendi çabaladık ama engel olamadık. Cinsel yöneliminden dolayı yaşadığı aile baskısı ve tehditlerinden kurtulmak için Almanya'ya üniversite eğitimi için giden arkadaşımız dün sabah hayatına son verdi. Bu bir intihar değil toplumsal bir cinayettir ve faili bellidir. Bu bir suç duyurusudur ama aynı karanlığı üreten devlet mekanizmalarına değil insanlığın vicdanınadır. Arkadaşımız da, artık bu karanlığın körelttiği vicdandan umudunu kestiği için intihar etti, umut olamadık, ışık olamadık. Ailesi tarafından okumaya giden ama başaramayıp bunalıma girip intihar eden biri olarak yansıtılıp sessiz sedasız gömülecek. Arkadaşımız Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu, ODTÜ Makina Mühendisliği öğrencisi idi. Kendini sokak hayvanlarına adamış bir insandı. Arkadaşımızın katilleri, katil olduğunun farkında bile olmadan yaşayıp ölecek. Ve biz böyle sessiz kaldıkça, çoğalamadıkça, her gün cinayetler işlenecek. Duyuralım ses olalım, arkadaşımızın ölümü intihar değil cinayettir."