17 Ocak 2019
%AM, %24 %340 %2016 %07:%Eyl

Kadın Eylem Grubu: Cinsel şiddete sesiz kalmayacağız

İzmir Kadın Eylem Grubu, kadına yönelik şiddeti ve cinsel saldırıların meşrulaştırılmasını protesto etti. Eylem Grubu , “Giydiklerimiz gerekçesiyle erkek şiddetiyle karşılaşmak istemiyoruz. Mini şortumuzla buradayız, alışın gitmiyoruz" dedi

HABER MERKEZİ (24.09.2016) - İzmir Kadın Eylem Grubu, kadına yönelik şiddeti ve cinsel saldırıların meşrulaştırılmasını protesto etti. Eylem Grubu , “Giydiklerimiz gerekçesiyle erkek şiddetiyle karşılaşmak istemiyoruz. Mini şortumuzla buradayız, alışın gitmiyoruz" dedi.

İzmir Kadın Eylem Grubu, kadına yönelik şiddetin ve cinsel saldırıların meşrulaştırılmasını protesto etti. Bornova Küçükpark Meydanı'nda basın açıklaması düzenleyen grup adına açıklamayı Reyhan Kaplan yaptı.

Kaplan, otobüste bir kadının şort giydiği gerekçesiyle saldırıya uğradığını hatırlattı ve  "Yaşam tarzımıza, ne giydiğimize müdahale ettirmeyeceğiz" dedi. Başbakan Binali Yıldırım'ın, "hoşuna gitmez, mırıldanırsın" açıklamasını eleştiren Kaplan, Binali’nin kadınların taciz edilmesine alenen onay verdiğini ifade etti. 

İzmir'de bir kadının evine dönerken erkeklere hayır dediği için fiziksel şiddete maruz kaldığını hatırlatan Kaplan, "Saldırganlar hala serbest ve aramızda. Bütün bunlar yaşanırken medya cinsiyetçi diliyle yaşananları meşrulaştırıyor, normalleştiriyordu. Aynı zamanda Ankara'da bir trans kadın bıçaklı saldırıya uğradı. AKP'nin 13 yıllık iktidarı boyunca uygulamaya koyduğu kadın düşmanı politikaları ve muhafazakar zihniyeti erkek egemenliğine güç verdi. Öyle ki Ayşegül Terzi'nin failine ‘Her şey İslam hukukuna uygun şekilde yapıldı’ dedirtti. Bu müdahalelerle kadınlar kamusal alandan yok edilip, evin içine hapsetmeye çalışılıyor" dedi. 

Reyhan son olarak "Giydiklerimiz gerekçesiyle erkek şiddetiyle karşılaşmak istemiyoruz. Mini şortumuzla buradayız, alışın gitmiyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar oturma eylemi yaptı.