18 Ocak 2019
%PM, %04 %705 %2016 %15:%Kas

OHAL’de konuşabilmek için saldırılara karşı sokağa çıkıyoruz!

DKH, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, SKM ve YDK'nın düzenleyeceği "OHAL'de konuşuyoruz" panelini iptal etti. Panel yerine, "HDP’nin yanındayız! OHAL’de konuşabilmek için saldırılara karşı sokağa çıkıyoruz!" denilerek sokaklara çıkılacak

HABER MERKEZİ (04.11.2016) - DKH, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, SKM ve YDK'nın düzenleyeceği "OHAL'de konuşuyoruz" panelini iptal etti. Panel yerine, "HDP’nin yanındayız! OHAL’de konuşabilmek için saldırılara karşı sokağa çıkıyoruz!" denilerek sokaklara çıkılacak.

Yapılan açıklama ise şu şekilde;

"“OHAL’de Konuşuyoruz” diyerek yarın İstanbul’da bir panel düzenleyeceğimizi ve burada kadınlar, LGBTİ’ler olarak bir araya gelerek OHAL’i, OHAL’in hedeflerini ve OHAL’e karşı mücadelemizi konuşacağımızı duyurmuştuk. Bu önemliydi. Bir araya gelmek, konuşmak, tartışmak ve mücadele örmek açısından bizlere moral, motivasyon sağlayacak bir panel olmasını diliyorduk. Panel öncesi, OHAL’e karşı mücadelenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Dün gece saatlerinden itibaren HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine dönük operasyon, çok açık ve güçlü bir şekilde OHAL’i kullanan devletin tüm kazanımlarımıza, hayatımıza göz diktiğini bir kez daha ortaya serdi. 

Bizler OHAL’e karşı bir araya gelen kadın ve LGBTİ kurumları olarak, 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri sürecinde irade olarak seçtiğimiz milletvekillerini gözaltına alan, darp eden ve aralarında Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan’ın da olduğu 6 vekili tutuklayan erkek devlet zihniyetini sokakta protesto edeceğimizi duyuruyor ve tüm kadınlara kazanımlarımıza sahip çıkma çağrısı yapıyoruz. 

Bu nedenle yarınki panelimizi iptal ederek, protesto eylemlerine tüm gücümüzle katılacağımızı belirtiyoruz."