18 Ocak 2019
%AM, %20 %342 %2016 %07:%Kas

Tecavüzcü yasa Eskişehir’de protesto edildi!

Erdoğan/AKP iktidarının tecavüzcü yasa önerisi protesto edilmeye devam ediyor. Bu protestolardan biri de Eskişehir’de gerçekleştirildi. Aralarında DKH’nin de olduğu kadın kurumları bir basın açıklaması ile tecavüzcü önergeyi protesto ettiler

ESKİŞEHİR(20.11.2016)- Eskişehir’de  aralarında Demokratik Kadın Hareketi'nin de olduğu Eskişehir Demokratik Kadın Platformu  dün saat 13.00’da Kanatlı AVM önünde bir araya gelerek AKP'nin genel kurula getirdiği yasa tasarısını   'çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundayız!' diyerek basın açıklaması ile protesto etti. Kadınlar sloganlarla tecavüzün meşrulaştırılamayacağını, çocuklarımızın tecavüzcüleriyle evlendirilmelerinin önünü açacak olan yasanın geçmesine izin vermeyeceklerini hep bir ağızdan haykırdı.

Basın açıklamasında; Bizler iktidarın muhalefeti sindirme çabalarını hayatın tüm alanlarında hissediyoruz.  Çocuk istismarının meydana geldiği vakıf, dernek ve okulların korunduğu, tecavüzleri haberleştiren gazeteciler hakkında soruşturma açıldığı, tecavüze uğrayan çocukların müdafiliğini üstlenen avukatların mesleki baskılara uğradığı, çocuk istismarı ile mücadele eden “Gündem Çocuk Derneği” faaliyetlerinin durdurulduğu bir ikiyüzlülükle karşı karşıyayız.

Bakanın arkasında durduğu, hükümetin tasarı haline getirdiği ve gecenin bir vakti vekillerin önerge sunduğu bu yasa ile çocukların tecavüzcüleriyle evlenmeleri yasallaşacak, cinsel saldırı faillerine örtük bir af getirilecek, 4000 tecavüzcü sokaklarda suç dosyalarını kabartmaya devam edecek ifadelerine yer veren kadınlar baskılar oldukça direnmeye devam edeceklerini ve kadınların ve çocukların meclis onayı ile tecavüzcülere, istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceklerini haykırarak basın açıklamasını sonlandırdı.