18 Ocak 2019
%AM, %23 %430 %2017 %09:%Eki

Antalya Film Festivalinde ‘’Gerilla’’ sansürü!

Antalya Film Festivali'nde Ai Weiwei'nin yönetmenliğini yaptığı "İnsan Seli" adlı belgesel filmde geçen "gerilla" kelimesine izleyicilerden bir kısmı tepki gösterince, "teknik sorun" var gerekçesiyle filmin yayını durduruldu

HABER MERKEZİ(23.10.2017)- Uluslararası Antalya Film Festivalinin 54.sü bu yıl Antalya’da başladı. Her sene çeşitli tartışmalara ve sansürlere uğrayan film festivalinde bu yıl bir sansür daha yaşandı. Festival kapsamında Ai Weiwei’nin yönetmenliğini yaptığı ‘’İnsan Seli’’ adlı belgesel filmde geçen gerilla kelimesine izleyicilerin bir kısmından gelen tepki üzerine belgesel filmin yayını durduruldu. Bu yıl 54.'sü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali sansürle başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği festivalde ilk yarışma filmi Çinli Ai Weiwei'nin yönetmenliğini yaptığı "İnsan Seli" adlı belgesel film oldu. Önceki yılların aksine bu yıl Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nin yanında kurulan açık hava sinemasında seyircilerle buluşan film, 60. dakikaya geldiğinde Kürt illerinde çekilen görüntüler ekrana yansıdı. Türkçe altyazıda "gerilla" kelimesinin geçmesi üzerine seyircilerden bazıları tepki gösterdi, bir kısmı da salonu terk etti. Bu sırada altyazı ekrandan çıktı, film birkaç dakika altyazısız devam etti. Bir süre sonra perdenin önüne gelen bir festival yetkilisi, film ile ilgili teknik sorunun çözülemediğini iddia ederek, "Filme bu koşullarda devam edemeyiz ve doğal olarak sonlandırmak durumundayız. Bu film, sağlıklı şekilde yeniden gösterilecektir. Filmin başka bir gün yapılacak gösterimine sizleri yeniden davet edeceğiz. Biletlerinizi yeni gösterimde kullanabileceksiniz" dedi.

Ai Weiwei'nin yönetmenliğini yaptığı belgesel, 65 milyon insanın; savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini anlatıyor. Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Sırbistan, Suriye, Türkiye ve diğer ülkelerde 1 yıl boyunca çekilen yapım, ülkelerdeki yaşanan afetleri, görüntüler ve fotoğraflarla yansıtıyor.