18 Ocak 2019
%AM, %08 %343 %2017 %07:%Kas

Schaubühne İstanbul gösterimini iptal etti

Schaubühne Tiyatro Topluluğu, İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılımını “topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerinin garanti altına alınmaması” gerekçesiyle iptal etti

HABER MERKEZİ (08.11.2017) - Schaubühne Tiyatro Topluluğu, İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılımını “topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerinin garanti altına alınmaması” gerekçesiyle iptal etti.

Almanya Berlin’deki Schaubühne 21'inci İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılmaktan son anda vazgeçti.  Schaubühne tiyatrosu tarafından İstanbul'da sergilenmesi planlanan Shakespeare'in III. Richard adlı oyununun iptal edildiği açıklandı.

Tiyatrodan yapılan açıklamada, ''son aylarda çok sayıda gazetecinin, bilim insanının ve insan hakları aktivistinin tutuklanması ve diğer başka endişeler'' karara gerekçe gösterildi. Açıklamada, ''Mevcut durumda topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerini garanti altına alamıyor olmamız, Türkiye'ye gitmeme kararını almamıza yol açtı'' denildi.

Schaubühne'nin aslında ''siyasi açıdan zorlu'' bölgelerde oyunlarını sahnelemekten çekinmediğinin altını çizen oyunun ünlü yönetmeni Thomas Ostermeier, topluluğun daha önce İran, Filistin ve Çin'de de bulunduğunu söyledi. Ostermeier, bu ülkelerde kurallara uyulduğu sürece sürpriz bir tehlikeli durumla karşılaşılmadığını, ancak Türkiye'deki durumun bu ülkelerin aksine ''öngürülebilir'' olmadığını ifade etti.