18 Ocak 2019
%AM, %18 %346 %2017 %07:%Kas

Grup Praksis’e konser sonrası saldırı

Adana’da 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde sahne alan Grup Praksis üyelerine yönelik faşist saldırı gerçekleşti

HABER MERKEZİ (18.11.2017) - Adana’da düzenlenen 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde sahne alan Grup Praksis’e yönelik faşist saldırı gerçekleşti.

Adana’da Yaşar Keman Kültür Merkezi’nde düzenlenen 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde sahne alan Grup Praksis üyelerine konser sonrasında faşist bir saldırı gerçekleşti. Konser sonrası dinleyicilerin arasından gelen bir kişi grup üyelerinden birine yumruk attı.

“Benim devletime katil diyemezsin”

Praksis Müzik grubunun üyelerinden biri saldırı ile ilgili şunları anlattı:

“Adana işçi filmleri festivali’nde çalmak için kente geldik. Konser sonrası etkinliğe katılan insanlarla sohbet ederken, bir anda 20 yaşlarında bir genç gelip bizi tehdit ederek, grup üyelerinden birine yumruk attı. Sonra ‘benim devletime katil diyemezsiniz’ diyerek tehditlerine devam etti.” Yaşanan arbede sonrası grup üyeleri saldıran kişiye müdahale ederek olayın büyümesini engelledi.

Praksis Müzik’in bu ülkede yaşanan devlet şiddetinin tanığı olduğunu ifade eden grup üyesi sahne aldıkları gece yaşananlara dair şunları söyledi: “Madımak ’tan Roboski’ye, Suruç’tan Ankara’ya… Bugün gördüğümüz şiddet elbette bizi yaraladı ama bu ülkenin faşizme karşı mücadele olanaklarının da hâlâ kanlı canlı, hazır kıta var olduğunu da bize gösterdi. Yaşasın müzik, yaşasın direniş!”