24 Ocak 2019
%AM, %17 %479 %2015 %10:%Mar

2 bin 500 yıllık mezarlara asfalt!

Bodrum’da 2 bin 500 yıllık mezarlar, üzerinden yol geçecek denilerek asfaltla kapatıldı

HABER MERKEZİ (17.03.2015) - Bodrum’da IŞİD zihniyeti aratmayan bir kültür katliamı yaşanıyor. Gümüşlük Mahallesi’nde 5 yıl önce gün ışığına çıkan 2 bin 500 yıllık Helenistik döneme ait mezarların üstü kapatıldı. Kapatılma gerekçesi ise üzerinden yol geçecek olması olarak gösterildi.

Antik Myndos Kenti’nin nekropol alanında Helenistik döneme ait mezarlarların ortaya çıkması nedeniyle kentin içinden geçen yol kapatılıp trafik yeni açılan Samanlık mevkiindeki güzergâha yönlendirildi. Yeni yol kapanan yola göre iki kilometre daha kısa ve daha az viraja sahip olmasına rağmen belediye, esnaftan gelen tepkiler üzerine eski yolun da mezarlar korunarak tekrar trafiğe açılması için alternatif proje hazırlayıp, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne sundu.

Tarihin üzerine asfalt!

Bunun üzerine müze Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca, 2012 yılı Aralık ayı başında, ‘Mezarların üzerinin kapatılıp, asfalt dökülüp yeniden yol olarak kullanılmasında sakınca yoktur’ denilerek, 2013 yıl Mart ayında gerekli izinler verildi. Gerekli izinlerin alınmış olmasına rağmen iki yıllık bir aradan sonra 6 Mart 2015’te, bulunan mezarların üzeri kapatılıp, asfaltlandı.