22 Mart 2019
%AM, %13 %382 %2015 %08:%Nis

Sinemacılardan sansüre karşı dayanışma çağrısı

34. İstanbul Film Festivali’nde ‘Bakur’ filmine uygulanan sansürün ardından sinemacılar 22 filmi festivalden çekerek bir açıklama yayınladı

HABER MERKEZİ (13.04.2015) - Bakur (Kuzey) filmine uygulanan sansürün ardından bir araya gelen sinamacılar 22 filmi 34. İstanbul Film Festivali’nden geri çekti ve tüm sinemacıları “sansüre karşı dayanışmaya” çağırdı.

Atlas Sineması’nda yapılacak olacak festivalde "Bir Gerilla Belgeseli Bakur/Kuzey" gösterimi Kültür Bakanlığı’nın kayıt-tescil ve eser işletme belgeleri olmayan yerli filmlerin festivalde gösterilemeyeceğini bildirmesi üzerine, festival yönetimi tarafından iptal edilmişti.İptal üzerine bir araya gelerek boykot kararı alınmasının ardından 22 film geri çekildi.

Yönetmenler, film ekipleri, SİYAD üyeleri ve festivalden jüri üyeleri ortak bir açıklama yaptılar. Yapılan açıklamada, “Festivallerde gösterilecek yabancı filmlerden istenmeyen bu belgelerin yerli yapımlar için bir zorunluluk haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Bunu bir baskı ve sansür olarak nitelendiriyoruz. Ayrıca, haftalar önce Festival’in programı açıklanmış, hatta eser işletme belgesi olmayan bazı yerli filmler sorunsuzca gösterilmiştir. Bu müdahalenin Bakur filminin gösterimine yönelik yapılması, bu sansürün arkasında siyasi bir karar olduğunu da gözler önüne sermiştir.

Ayrıca, tüm festivalleri, sinema meslek birliklerini, sinema emekçilerini, sinema yazarlarını ve tüm sinemaseverleri sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz." denildi.