22 Mart 2019
%AM, %25 %440 %2015 %09:%Nis

‘Çocuk bir şair’ Mahir Kırmızıtoprak

‘Bir şair dünyasındaki bu devşirme; şair ile şiir arasında kurulan o köprünün basamaklarından ‘çocuk bir şair’ Mahir Kırmızıtoprak doğar oldu…’

HABER MERKEZİ (25.04.2015)-

‘Dünden Öncesi

Mahir Kırmızıtoprak’ın ilk şiir kitabı, “Dünden Öncesi” Aralık 2014 tarihinde  Bezuvar Yayınları’ndan çıktı. Mahir Kırmızıtoprak 20 yaşında Dersim doğumlu ve şu an Siyasal Bilimler Fakültesi birinci sınıf örgencidir.

Bilge coğrafyası, şairler diyarı, insan yurdu: Dersim… Șiirlere, masallara, tarihi acılara tanıklık yapmış ve gölgesinde yurt eylemiş bir insan topluluğu: Dersim…  Șiirler onu hep bir anne şefkatiyle kucakta kolladı, şiir yazsın diye. Sonra şiirsiz edemedi on dördünde; uykusu kaçtı çocukluğunu yaşamadan. O tarlada, bağda ve bahçede artık bir emekçi –yani ‘işçi bir çocuk’- cebinde kalem ve kağıdı eksik etmeden, yaşama kavgasını yazdığı şiirlerle kendini biledi.

Suçluyum

Çok düşünüp

Çok yazdım

Anlaşılan o ki

Birilerininkinden

Fazla kullandım zamanı

Sonra, durmadan, hiçbir tereddüte yer bırakmadan koşar adımlarla ilerledi arkasına bakmadan: yazdığı şiirlerle birlikte. Mazgirt’in Kert Dağı’ndan Munzur Ovası’na sazlı bir derviş gibi şiirlerde yankıladı dünyayı, ülkesini; insan sevgisiyle aşk ve özlemle dantel dantel örer oldu o yüzlerce şiire… O, çocuk yaşta şiir dünyasına yüreğini verdi; şiirle iç içe oldu, şiirler onsuz edemez oldu. On dördünde şiir yazarken henüz kendi bilinmezliğinin çok ama çok gerisinde yürürdü. Her şeye rağmen, o, düşündüğünü ve neler yapabileceğinin olgun bir insan edasıyla yazmanın mutluluğunu yaşarken şair olmanın bilincindeydi.

Bir şair dünyasındaki bu devşirme; şair ile şiir arasında kurulan o köprünün basamaklarından ‘çocuk bir şair’ Mahir Kırmızıtoprak doğar oldu…

O, on dördünde yüzlerce şiire ev sahipliği yaparken; Yusuf Hayaloğlu’nun “Ağlama Gözlerim Ağlama”, “Aç Yattım, Ekmeğime Sabır Kattım” ve sonra Ahmet Arif’in “Bütün hasretlerin kahrına”, “Dolu sofra, gülen anne, gülen çocuklar” gibi şiir dizelerinden şair olma mayasını alırken ‘çocuk bir şair’ doğar oldu.

Mahir Kırmızıtoprak, doğaçlama şair ustalığıyla en keskin, sade, özlemle ve içerik yüklü bir sanat eserinin geleceğe dair büyüleci habercisidir. Onun, ‘memleket şair’ çizgisinde yeni ve de daha bir üst düzeyde eser verme başarısının sürekliliğini diliyorum.

Tanıtım: A. Can Ataş’