20 Ocak 2019
%PM, %25 %587 %2015 %13:%May

İzmir’de Mazgirt Belediyesi ile dayanışma etkinliği gerçekleştirildi

İzmir Fuar Açık Hava Tiyatrosu’nda Menemen Dersimliler Derneği ve Mazgirt Belediyesi ile Dayanışma Girişimi, Mazgirt Belediyesi ile dayanışma etkinliği düzenledi

İZMİR (25.05.2015) – Menemen Dersimliler Derneği ve Mazgirt Belediyesi ile Dayanışma Girişimi’nin birlikte düzenlediği dayanışma etkinliği, İzmir Fuar Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi. Bir çok sanatçının yer aldığı etkinliğe katılım düşük olsa da dayanışma içinde sahne alan sanatçılar mevcut kitleye coşkulu anlar yaşattı.

Etkinlik açış konuşmasında etkinliğin amaç ve hedeflerine, Mazgirt Belediyesi’nin sorunları ve bugüne dek yaptıklarına değinildi ve dayanışmanın önemine dair vurgular yapıldı. Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel de sahnede yerini alarak bir konuşma yaptı. Türkel konuşmasına kitleyi şahsı, halkı ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) adına yürekten selamlayarak başladı ve etkinliği organize eden, emeği geçen tüm canlara teşekkür etti. Devamında Mazgirt’in sorunlarına ve 7 yıllık çalışmalarına dair açıklamalar yaptı. Tekin Türkel konuşmasına şöyle devam etti:

 ‘Güneşin sana gelmesini istiyorsan gölgeden çıkacaksın’

Konfüçyüs’ ün önemli bir sözünden bahsederek konuşmama başlamak istiyorum. ‘Güneşin sana gelmesini istiyorsan gölgeden çıkacaksın’ demiş filozof. Ama görüyoruz ki hala o gölgenin altında durmak isteyen bir dünya insanımız vardır. Dolayısıyla bunu gören AKP iktidarı bizleri hayatın her alanında yok etmeye mahkum bırakıyor. Bizler buraya gelirken 7 yıllık belediye başkanlığı sürecim vardı. Biz Mazgirt’te imkansızı başardık, emin olun. Bizler coğrafyamızda ayak izlerimizin kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz. İnanç ve kültür yerlerimizin kaybolmaması için mücadele ediyoruz. Sizler isteyerek yahut da istemeyerek buralara göç etmiş insanlarımızın bir araya gelebilmesi için tek yumruk haline gelebilmemiz için ve kendi coğrafyamızı nasıl var edeceğiz mücadelesini tartışmamız için bu etkinlikleri düzenliyoruz.  Şunun altını çizmek istiyorum; bizler yüreğimizde, bilincimizde devrimci birliktelikleri önemsiyoruz,  geçici birliktelikleri değil. Devrimci birliktelikler hayatın her alanında vardır ve olmalıdır, süreklidir... Böyle olmazsa ya biz o tarafa çelme atacağız ya da yok olacağız.”

Türkel konuşmasını etkinlik gecesinde kendilerini yalnız bırakmayan tüm sanatçı dostlarına, ülkenin her hangi bir yerinden gelen tüm dostlarına şahsı, halkı ve DHF adına teşekkür ederek bitirdi.

Etkinlik Grup Mara, Vedat Baran, Dost Berbati, Selim Gülay, Faik Ateş, Hüseyin Kurtulmuş, Grup Anahita, Dilek Şahin, Gülengül Üstündağ, Dile Munzur ve Grup Arjin’nin müzik ve şiir dinletileri ile sonlandırıldı.