18 Ocak 2019
%AM, %31 %326 %2015 %06:%Tem

Filozofça, Epistemolojik Kopuş çıktı

Mehmet Akkaya, Belge Yayınları'ndan çıkan kitabı Filozofça, Epistemolojik Kopuş'da, "Sanat ve politikada; bilim ve felsefede; roman resim ve şiirde kopuşa doğru; Muzaffer Oruçoğlu" konusunu işledi

HABER MERKEZİ (31.07.2015) - Mehmet Akkaya’nın yeni kitabı;Filozofça, Epistemolojik Kopuş raflardaki yerini aldı. Epistemolojik Kopuş,  Muzaffer Oruçoğlu'nu konu alıyor.

Kitabın tanıtım yazısında; "Filozofça serisinin yeni kitabı Epistemolojik Kopuş, felsefi-ideolojik bilincin ülkemizdeki en yüksek akıllarından birisi olan Muzaffer Oruçoğlu’nu konu etmektedir. Kitap Oruçoğlu’nun, politika, felsefe, sanat ve sosyal bilimler bağlamında düşünce dünyasından ayrıntılı kesitler sunmaktadır. Bunun için Oruçoğlu’nun otuz civarındaki eseri ayrıntılı bir incelemeden geçirilmiş, elde edilen veriler felsefi bir yoruma tabi tutularak değerlendirilmiştir. Okura alan bırakmak kaygısıyla da sık sık eserler betimlenmiş, gerektiği yerlerde de yazarın görüş, yorum ve analizlerinden alıntılar yapılmıştır. Bu yorum ve analizler açısından Oruçoğlu’nun fikirleri Platon ve Aristoteles’ten; Hobbes, Hegel ve Marx’a kadar pekçok filozofun bakışıyla karşı karşıya getirilmiştir. " ifadelerine yer verildi.