18 Ocak 2019
%AM, %04 %492 %2016 %10:%Şub

Sancı birinci yılında okuyucuları ile buluşacak

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi bünyesinde yayın hayatına başlayan Sancı Dergisi, birinci yıl yılında sempozyumla sanatçılar ve halkla buluşacak

HABER MERKEZİ (04.02.2016) - Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi bünyesinde yayın hayatına başlayan Sancı Dergisi, birinci yıl yılında sempozyumla sanatçılar ve halkla buluşacak. 

"Kültür sanat ve edebiyatın sancısıdır" şiarı ile geçtiğimiz sene yayın hayatına başlayan Sancı Dergisi deneme, öykü, şiir, biyografi ve konusu edebiyat olan sanat yazılarıyla yoluna devam ediyor. Tanınmış isimlerin yanı sıra genç ve nitelikli edebiyatçılara da yer veren Sancı, dar bir kesime dönük ürünlerle yetinen bir kısırlığa düşmeden; gerillanın resmini de, amele pazarında iş bekleyen, köprü altlarında soğuktan titreyen insanları da, sepeti sırtında köylüyü, mavi tulumuyla işçiyi ve aşkını da anlatıyor. İki aylık periyot halinde çıkan Sancı bu kez içindeki metinlerle değil birinci yılı vesilesiyle düzenleyeceği sempozyum ile okuyucuları ve sanat severlerle buluşacak.

'Sosyalist edebiyat yayıncılığını geliştirmek…'

Sancı Dergisi Yazı Kurulu Üyesi Duygu Kıt, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi'nin 20 yıla yakındır devrimci kültür sanat alanında mücadele yürüttüğünü, bu mücadeleyi bir yıldır Sancı dergisiyle yayıncılık alanında yürüttüğünü ifade etti. Amaçlarının sosyalist edebiyat yayıncılığını geliştirmek olduğunu dile getiren Duygu, "2015 Şubat ayında okuyucu ile buluştuk ve bu süre zarfında Ermeni soykırımı, Kobane, kadınları, sokak çocuklarını, çeşitli birçok konuyu edebiyatın penceresinden yorumlamaya çalıştık" diye konuştu.

7 Şubat Pazar günü saat 11.00'da Cezayir Toplantı Salonu'nda düzenleyecekleri sempozyumla ilgili de bilgi veren Duygu, "Birinci oturumda toplumsal gelişmelerde edebiyatın rolü, ikinci oturumda kadın ve edebiyat, üçüncü oturumda hangi kültür, hangi edebiyat konuları tartışılacak. Melike İnci'den, Sibel Özbudun'a, Şükrü Erbaş'tan, Melike Uzun'a birbirinden değerli isimler bizimle olacak. Herkesi de aramızda görmek istiyoruz" dedi.

JINHA