18 Ocak 2019
%PM, %27 %552 %2016 %12:%Mar

Tiyatrocular: Bize her yer tiyatro


Kadıköylü tiyatrocular, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde “Bize her yer tiyatro” diyerek sokağa çıktı

HABER MERKEZİ (03-27-2016)- Kadıköy’deki tiyatroların oyuncuları, “Tiyatro her yerde” diyerek Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nu kuruldu. Kadıköy’de bulunan 38 ayrı tiyatronun oyuncularının bir araya gelerek oluşturulan platform ilk etkinliğini 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sokağa çıkarak gerçekleştirdi.

Kadıköy sokaklarında dolaşarak Kadıköy halkına bildirilerini dağıtan tiyatrocular, bir yandan kuruluşlarını ilan etti, öte yandan Kadıköy halkının Dünya Tiyatro Günü’nü kutladı. Kuruluş ilanları olan bildirilerinde ülkedeki ve bölgedeki savaşın getirdiği yıkım ve vahşete dikkat çeken tiyatrocular, “Tiyatro bir gelecek kurgusunu yaratmaktır ve tiyatronun gelecek kurgusu bombalar altında, denizlerde yitip gitmemektir” dedi.

Tiyatronun insan için olduğunu hatırlatan tiyatrocular, her şeyin allanıp süslenerek ihtiyaç haline getirildiği nesneler dünyasında bir tek tiyatronun o ambalaja girmediğini vurguladı.

Tiyatronun, iktidar sahiplerinin tüm kurgularını bertaraf eden ve halka yeni bir hayatın müjdesini veren özünün altını çizen platform, “Her karanlık dönem kırılgandır ve kitlelerin küçük bir fiskesiyle birlikte yerle bir olur” dedi.