22 Mart 2019
%AM, %25 %330 %2016 %06:%Nis

11'inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

11'inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 1-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Bu yıl “Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” temasıyla 60 film gösterilecek

HABER MERKEZİ (25.04.2016) - 11'inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 1-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Festival kapsamında, İstanbul, Ankara, İzmir, Amed, Urfa Viranşehir ilçesinde gösterimler yapılacak. Bu yıl “Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” temasıyla 60 film gösterilecek.

Eş zamanlı olarak düzenlenen festivalde 18'i uluslararası, 42'de Türkiye/Kuzey Kürdistan'dan toplam 60 film gösterilecek. 2 Mayıs Cuma günü, İstanbul Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış gecesinde Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü gösterileri ile yer alırken her yıl olduğu gibi bu yıl da bir set işçisine plaket verilecek. Zonguldak’taki kaçak maden ocaklarını anlatan “Soluk” filmi festivalin açılış filmi olarak belirlendi. 

Film gösterimlerinin yanında atölyelerinin de düzenleneceği festivalde 4-5 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da 2 gün sürecek olan bir “Barbarlığa Karşı Video” atölyesi gerçekleşecek. Bangladeş’te 2012 yılındaki 120 işçinin yanarak öldüğü büyük iş kazasını anlatan “Udita” isimli belgesel gösterilecek ve belgeseli hazırlayan Rainbow Collective, hem belgeselin gösterimi, hem de video aktivizm atölyesi düzenlemek için İstanbul’da olacak.