18 Ocak 2019
%AM, %26 %458 %2016 %09:%Nis

2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali 7 Mayıs'ta başlıyor

MKM geçen yıl ilkini düzenlediği Kürt Kültür ve Sanat Günleri'nin ikincisini bu yıl festival olarak gerçekleştiriyor

HABER MERKEZİ (26.04.2016) - MKM geçen yıl ilkini düzenlediği Kürt Kültür ve Sanat Günleri'nin ikincisini bu yıl festival olarak gerçekleştiriyor. Kadınlara özel programlarının da yapılacağı festival kapsamında birbirinden değerli sanatçılar sahne alacak.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), 2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali'ni İstanbul'da düzenliyor. 7-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak festival; film gösterimi, konserler, tiyatro, sergiler ve panellerden oluşan geniş bir yelpaze ile sunulacak etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sanatçılar arasında ilk defa Türkiye'ye gelecek olan Yahudi Kürt kadın sanatçı İlana Eliya, festival kapsamında sahne alacak. Mezopotamya Sinema Kolektifi Yapım 13'te gerçekleştirilen basın açıklamasının Kürtçe metnini Rugeş Kırıcı, Türkçe metnini ise Nurcan Değirmenci okudu.

'2015 neredeyse Kürtlerin 1915'i oldu'

"Her sanatsal üretim ya yaşanmışlıkların ya da gelecekte yaşanacakların yansısıdır. Henüz eksik olan bir halkı bekleyen, çağıran şeydir sanat" diyen Nurcan, Paul Klee'nin bu sözlerinin yapmak istediklerinin özeti olduğunu dile getirdi. Bir yerde savaş olduğunda ilk darbeyi sanatın aldığını ifade eden Nurcan, "En başta o durdurulur ki bu hayatın durması demektir. Yaşadığımız ülkede 2015 ve devamında süregelen bir savaşı yaşadık ve maalesef yaşamaya devam ediyoruz. Geçmiş dönemlerle kıyaslanan ancak hiçbirine benzemeyen, katmerli acılar silsilesinden geçtik. Zira 2015 neredeyse Kürtlerin 1915'i oldu" şeklinde ifade etti. 

'Unutmamak ve unutturmamak için…'

Sanatın ve sanatçılarında bu durumdan payını aldığını söyleyen Nurcan, "Çok dehlizler açıldı. Kemiklerden ve küllerden bir yığının üzerinde yaşıyoruz ama çok daha büyük çukurların açılması olası. Belki ancak o zaman, hayat tamamen ortadan kalkınca sanat da ortadan kalkacak. Ama şuan en sadık dostu olarak can çekişen hayata destek olmak için onun da can çekişmesine seyirci kalamayız. Her şeyi unutturma üzerine kurulu bir dünyada yaşadığımızı unutmamalıyız. 'Unutmamak ve unutturmak için hayatın kendisi olan sanatımızı icra ederek, mücadelemizi sürdürmeliyiz' dedik ve bu amaçla yola çıktık" şeklinde belirtti.

'Bu yolculuk asimilasyon politikalarını boşa çıkartacak'

MKM olarak geçen yıl başlattıkları yolculuklarına devam ederek Kürt Kültür ve Sanat Festivali'nin ikincisini gerçekleştirdiklerini kaydeden Nurcan, "9 gün sürecek yolculuk tarihimiz 7-15 Mayıs. Yol güzergahında film gösterimi, konserler, şiir dinletileri, tiyatro, paneller ve sergilerle karşılaşacağız. Temasını 'buluşma' olarak belirlediğimiz bu yolculuğun buluşma noktası önemli dünya kentlerinden biri olan İstanbul olacak. Kürdistan'ın dört bir yanından gelecek olan sanatçılarla burada buluşup, Kürtlerin rengini diğer halklarla buluşturarak, etkileşim yaratacak ve burada yaşayan Kürtlere doğrudan ulaştırma şansına sahip olacağız. Bu amaçla yapacağımız yolculuk asimilasyon politikalarını boşa çıkartmış olacak" şeklinde dile getirdi.

Herkesi 9 gün sürecek etkinlikleri takip etmeye, Kürt kültür ve sanatına sahip çıkmaya davet eden Nurcan, "Gelin bu yolculuğa birlikte devam edelim" dedi.

Festival programı kapsamında; Yelda Abbasi, İlana Eliya, Tehsin Xidir, Ahmet Aslan ve Dengbêjler klamlarıyla, Renas Jiyan, Jana Seyda ise şiirleriyle sahne alacak. 11 Mayıs günü kadınlara özel tasarlanırken programda çocuklar için tiyatro gösterisi de yer alacak.

JINHA