24 Ocak 2019
%AM, %07 %481 %2016 %10:%May

Uçan Süpürge'de ödüller sahiplerini buldu

19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Ödül alanlar arasında yer alan Lisa Çalan, ödülünü Diyarbakır, Ankara ve Suruç'ta yaşamını kaybedenlere adarken, Bingöl Elmas "Bu ödülü ülkenin bir yakasında insanca yaşamak için savaşan insanlar için alıyorum" dedi

HABER MERKEZİ (07-05-2016)- Bu yıl 19'uncu yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin açılış töreni Devlet Opera ve Balesi'nde yapıldı. Festivalin açılışına çok sayıda konuk katıldı. Sinema ve tiyatro oyuncusu Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler'in sunduğu tören, Devlet Tiyatroları sanatçısı Funda Mete'nin yönettiği ve tiyatrocu Elvan Eker'in oynadığı kısa bir oyunla başladı. Oyun, festivalin bu seneki teması olan "Sevgi neydi?" sorusunu tiyatronun diliyle tartışmaya açtı.

Festival bu yıl da sinemaya farklı dallarda katkıda bulunan, kadın emeğinin görünür olması amacıyla mücadele eden ve kültür sanat yaşamında izler bırakan sinemacı kadınlara ödüllerini verdi.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin Onur Ödülü bu yıl oyuncu Selda Alkor'a verildi. Festivalin Bilge Olgaç Başarı Ödülleri'ni ise yönetmen Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa aldı. Festivalin Tema Ödülü ise bu yıl Lisa Çalan'ın oldu.

Bilge Olgaç Başarı Ödülleri'nden ilkini kucaklayan görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, "Her zaman kamera arkasındaki kadınları unutmadınız. Bu sene ise bu değerli ödüle beni layık gördünüz" diyerek ödülünü aldı.

'Bu ödülü insanca yaşamak için savaşanlara adıyorum!'

Bilge Olgaç ödüllerinden bir diğerini alan yönetmen Bingöl Elmas, "Uçan Süpürge yıllardır bıkmadan uğraşıyor. Sinemacıların başı ise sansürle dertte ama Uçan Süpürge, sinemacıların yanında, sansürün karşısında yer alıyor. Bu ödülü ülkenin bir yakasında insanca yaşamak için savaşan insanlar için alıyorum" dedi. Festivalin ödül sunduğu bir diğer isim olan Tülay Bursa ise, ilk oyununu oynadığı sahnede ilk ödülünü almanın heyecanını yaşadığını kaydetti. 

'Umudunuzu diri tutun, ben öyle yapıyorum'

Festivale video ile bağlanan ve bu sene Tema Ödülü'nü kucaklayan Lisa Çalan, "Umudunuzu yitirmeyin. Sevginizi ise hep diri tutun. Çünkü ben böyle devam ediyorum. Ben, içinde bulunduğumuz ve gelişen süreçte bu ödülü Diyarbakır, Ankara ve Suruç'ta yaşamını kaybedenlere adıyorum" diyerek festival izleyicisini selamladı. (JINHA) 

Bu kategorideki diğerleri: « Bıko Grup Munzur’dan yeni albüm »