24 Ocak 2019
%PM, %20 %670 %2015 %15:%Oca

DEDEF Genel Başkanı Balkıs; ‘Dersim ismi iade edilmeli’

DEDEF Genel Başkanı Ahmet Balkıs ile başlatılan mektup kampanyasına dair bir söyleşi gerçekleştirdik

DERSİM (20.01.2015) – Halkın Günlüğü gazetesi olarak, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF)  Genel Başkanı Ahmet Balkıs’la Dersim isminin iade edilmesi için DEDEF’in başlatmış olduğu mektup kampanyasına dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Halkın Günlüğü: DEDEF’in Başlatmış olduğu mektup kampanyası doğrultusunda neler amaçlanmaktadır?

DEDEF Genel Başkanı Ahmet Balkıs; Mektup kampanyasının amacı Dersim isminin iade edilmesidir. Bunu bu kampanya üzerinden şöyle gerçekleştireceğiz; Dünya ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan Dersim’liler ve ezilen sömürülen bütün halklardan Dersim’e mektup gönderilmesini istiyoruz. Mektubun alıcı kısmına normal adresi yazıldıktan sonra kampanya amacı doğrultusunda il hanesine Tunceli yazılmayacak, il hanesine Dersim yazılacak. Devletin bir kurumunun eliyle mektuplar adrese ulaşıyorsa ki ulaşıyor. Devlet Dersim’in meşruluğunu tanımış demektir. Zaten bu bölgenin adı Dersim’dir. Taa ki 1936 yılında çıkarılan Tunceli kanununa kadar. Dersime yapılan katliamın, soykırımın, zulmün adıdır Tunceli. Dersim’liler de resmiyette Tunceli adını istememekteler.

H.G.;  Dersime Gönderilen mektuplar elinize ulaştıktan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz ve nasıl bir yöntem izleyeceksiniz?

Balkıs: Zaten kampanyamız bizlere gönderilen mektupların elimize ulaşmasıyla bitmeyecek. Bu kampanya öylesine faaliyet ve iş olsun diye başlatılmış bir kampanya değildir. Dersim isminin iadesiyle sonuçlanacağına yürekten inandığımız bir kampanyadır. Mektuplar elimizde belli bir sayıya ulaştıktan sonra bu konu ile ilgili hukuki süreç başlayacaktır. Dava önce Türkiye’de mahkemelere sonra gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşınacaktır. Bu nedenle gönderilen mektup sayısını çok önemsiyoruz. Çünkü elimize gecen her mektup davayı takip edecek olan avukatlarımız için birer delil sayılacaktır. Tüm Dersim’lilerden bütün halklardan destek beklemekteyiz. Büyün bu çabalarımıza rağmen Dersim ismi yine de iade edilmezse Dersim’de faaliyet yürüten siyasi partiler ve devrimci kurumlarımızla bir araya gelerek gerekirse referanduma götüreceğiz.

H.G.: Genel hatlarıyla kampanyaya dair ifade etmek istediğiniz bir şeyler var mı?

Balkıs: Kampanyamız özetle bu şekilde yürütülecektir. Gelişmelere göre bizde tavır sergileyeceğiz. Mesela Dersim’lilerden şunu da isteyebiliriz; Devletin bütün kurumlarında yapılacak olan resmi yazışmalarında Dersim ismiyle başvurularını yapsınlar. Örnek olarak, il milli eğitim müdürlüğüne, valilik makamına ve benzeri bütün başvurularından bunu bekliyoruz.

Mektupların gönderilecek adres olarak, DEDEF bileşeni olan Dersim Kültür Derneği Moğoltay Mahallesi eski belediye hizmet binası no: 1 Dersim bir mektup yollayarak kampanyamıza destek sunan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.